BLOG o ženských témach

Menopauza: Ako ju zvládnuť prirodzenou cestou?
Menopauza je obdobie v živote ženy, keď dochádza k prirodzeným hormonálnym zmenám. Sprevádzajú ju rôzne prejavy, ktoré môžu byť náročné na zvládnutie.
Existuje však niekoľko spôsobov, ako tieto zmeny zmierniť a cítiť sa vo svojej koži lepšie.
Kedy menopauza začína a ako dlho trvá?
Menopauza zväčša začína medzi 45. až 55. rokom života, no u niektorých žien sa môže objaviť aj skôr.
Predchádza jej obdobie perimenopauzy, ktoré trvá rôzne dlhé obdobie – od niekoľko mesiacov po niekoľko rokov. Je to obdobie, kedy sa telo postupne adaptuje na pokles estrogénu.
Samotná menopauza sa oficiálne diagnostikuje, až keď žena nemenštruuje aspoň
12 mesiacov po sebe.
Po nej nastupuje postmenopauza, keď sa telo definitívne prispôsobí zmenám a nepríjemné symptómy zväčša ustúpia, a teda menopauza končí.
Príznaky a prejavy menopauzy
Menopauza sa u každej ženy prejavuje inak. Niektoré si ju sotva všimnú, iné sa potýkajú s intenzívnymi symptómami. Medzi najčastejšie patria:
- Návaly tepla
- Nočné potenie
- Nespavosť
- Zmeny nálady
- Priberanie - najmä v oblasti brucha
- Suchá pokožka a vlasy
- Zhoršená koncentrácia a "mozgová hmla"
Ako zvládnuť menopauzu prirodzenou cestou?
Nie je nutné ihneď siahať po hormonálnej liečbe. Existujú aj lieky a riešenia na prírodnej báze, ktoré vám v tomto období uľahčia život. Ako napríklad Vellena - nápoj s 18-timi prírodnými zložkami. Stačí jeden sáčok denne, ktorý rozpustíte v 100 ml vody. A tak jednoducho Vaše telo dostane všetky potrebné živiny.
1. Bylinky na podporu hormonálnej rovnováhy
Niektoré rastliny majú schopnosť prirodzene harmonizovať hladiny hormónov a zmierniť príznaky menopauzy. Medzi najlepšie patria:
- Vitex jahňací (agnus castus) – pomáha s hormonálnou rovnováhou
- Maca peruánska – dodáva energiu a vitalitu
Obe nájdete vo Vellene - v nápoji pre ženské zdravie.
2. Vitamíny a minerály
Okrem byliniek zohrávajú dôležitú úlohu aj vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú zmierniť symptómy menopauzy:
- Vitamín D – podporuje zdravie kostí a imunitný systém,
- Vitamíny skupiny B – pomáhajú pri únave, strese a podporujú mozgové funkcie,
- Horčík – zmierňuje podráždenosť, úzkosť a svalové kŕče,
- Vápnik – dôležitý pre pevnosť kostí a prevenciu osteoporózy,
- Zinok a selén – podporujú imunitný systém a zdravie pokožky.
Všetky tieto zložky, spoločne s bylinnými výťažkami, nájdete vo Vellene.
Vellena - Komplexná podpora zvnútra
Pre udržanie hormonálnej rovnováhy je dôležité telu dodávať správne živiny. Práve preto sme vytvorili prírodný nápoj pre hormonálne zdravie žien, ktorý obsahuje 18 kľúčových živín – vitamíny, minerály, aminokyseliny a bylinky na podporu tela počas menopauzy.
Mnohé zákazníčky zaznamenali prvé zlepšenia symptómov menopauzy už po prvom mesiaci užívania. Zmiernili sa im problémy so spánkom, bolesti hlavy, návaly tepla, výkyvy nálad, nočné potenie aj nedostatok energie.
Všetky overené recenzie nájdete tu.
Neváhajte a vyskúšajte Vellenu aj Vy. Teraz aj vo výhodných 3-baleniach s darčekom a dopravou ZADARMO!
Menopauza: Ako ju zvládnuť prirodzenou cestou?
Menopauza je obdobie v živote ženy, keď dochádza k prirodzeným hormonálnym zmenám. Sprevádzajú ju rôzne prejavy, ktoré môžu byť náročné na zvládnutie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako tieto zmeny zmierniť a cítiť sa vo svojej koži lepšie. Menopauza zväčša začína medzi 45. až 55. rokom života, no u niektorých žien sa môže objaviť aj skôr. Predchádza jej obdobie perimenopauzy, ktoré trvá rôzne dlhé obdobie – od niekoľko mesiacov po niekoľko rokov. Je to obdobie, kedy sa telo postupne adaptuje na pokles estrogénu.

Ako zastaviť padanie vlasov a podporiť ich rast?
Vypadávanie vlasov trápi mnoho žien a môže to byť spôsobené rôznymi faktormi – hormonálnymi zmenami, stresom, výživou či nesprávnou starostlivosťou.
Padanie vlasov po pôrode
Veľmi častým javom je aj padanie vlasov po pôrode, ktoré môže byť intenzívne a ženu nepríjemne prekvapí.
V priebehu 2. a 3. mesiaca tehotenstva dochádza v tele matky k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj rast vlasov. V dôsledku týchto zmien vlasy zostávajú dlhšie v rastovej fáze a nevypadávajú tak, ako za normálnych okolností. Výsledkom je dočasne hustejší účes.
Po pôrode však tieto „zadržané“ vlasy začnú náhle vypadávať, čo môže spôsobiť, že si na kefe všimnete väčšie množstvo vlasov. Tento stav je prirodzený a zvyčajne sa stabilizuje do jedného roka po pôrode, pričom sa vlasy postupne vrátia do pôvodného stavu.
Proces regenerácie vlasov a zdravie pokožky hlavy môže podporiť pravidelný príjem živín zameraných na rast a posilnenie vlasov. TU sa dočítate k téme viac.
Ženský cyklus a jeho vplyv na vlasy
Rovnováha ženského zdravia zohráva dôležitú úlohu v kvalite vlasov a reguluje ich rastový cyklus. Hormonálne výkyvy počas menštruačného cyklu môžu spôsobovať rednutie, lámanie a nadmerné vypadávanie vlasov.
Estrogén má pozitívny vplyv na rast vlasov a jeho správna hladina pomáha udržiavať vlasy zdravé, husté a silné. Ak sa hormonálna rovnováha naruší, môže sa to prejaviť zvýšeným vypadávaním vlasov. Preto je dôležité podporiť telo zvnútra a dopriať mu potrebné vitamíny, ktoré vedia tento problém zmierniť. To vám zabezpečí Vellena, v ktorej je až 18 živín pre zdravie vašich vlasov.
Takúto premenu s Vellenou môžete zažiť aj vy:
Prečo nestačia šampóny a kozmetické prípravky?
Veľa žien siaha pri problémoch s vlasmi po šampónoch, sérach či maskách, no tieto produkty pôsobia len na povrchu.
Ak je problém spôsobený hormonálnymi zmenami, stresom alebo výživou, je nevyhnutné riešiť ho komplexne a zvnútra. Práve tu prichádza na rad Vellena – prírodné riešenie, ktoré podporuje rast vlasov a nastoľuje rovnováhu ženského zdravia.
Ako Vellena udržiava hormonálnu rovnováhu
Vellena ponúka účinný spôsob, ako dosiahnuť husté a krásne vlasy. Vedecky vyvinutá receptúra, pozostávajúca z 18 prírodných zložiek pomáha nastoliť hormonálnu rovnováhu, čím sa zmierni vypadávanie vlasov a podporí sa ich rast.
Vellena je lahodný nápoj v 3 príchutiach, ktorý vám pomôže vytvoriť si svoju dennú rutinu a nájsť si svoj čas pre seba. Stačí rozmiešať jedno vrecúško denne v 100ml vody, vychutnať si svoju obľúbenú príchuť a telo sa vám za to odvďačí nielen zdravými vlasmi, ale aj krásnou pleťou a vnútornou pohodou.
Výsledky uvidíte už do 3 mesiacov - potvrdené od zákazníčok
Prírodná liečba trvá zvyčajne dlhšie, pretože je šetrnejšia k telu. Preto Vellenu odporúčame užívať minimálne 2 mesiace – aj keď mnohé z vás pocítili zlepšenie symptómov už skôr. Všetky overené recenzie nájdete tu.
Množstvo zákazníčok nám píše, akú zmenu na sebe uvideli po troch mesiacoch užívania. Vďaka Vellene im začali rásť rýchlejšie vlasy a značne sa zmiernilo ich vypadávanie.
Takúto premenu môžete mať aj vy:
Neváhajte a vyskúšajte Vellenu aj vy. Viete si ju zakúpiť aj vo výhodných 3-baleniach s darčekom a dopravou ZADARMO!
Ako zastaviť padanie vlasov a podporiť ich rast?
Vypadávanie vlasov trápi mnoho žien a môže to byť spôsobené rôznymi faktormi – hormonálnymi zmenami, stresom, výživou či nesprávnou starostlivosťou. Veľmi častým javom je aj padanie vlasov po pôrode, ktoré môže byť intenzívne a ženu nepríjemne prekvapí. V priebehu 2. a 3. mesiaca tehotenstva dochádza v tele matky k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj rast vlasov. V dôsledku týchto zmien vlasy zostávajú dlhšie v rastovej fáze a nevypadávajú tak, ako za normálnych okolností. Výsledkom je dočasne hustejší účes.

PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) - ako ho liečiť?
Pomerne často skloňovaný ženský problém, ktorý postihuje približne 1 z 10 žien. Aj keď jeho názov naznačuje, že ide výlučne o gynekologický problém, v skutočnosti sa viaže na endokrinný (hormonálny) systém.
Pri liečbe teda treba pristupovať nielen ku liečbe akútnych symptómov, ale je potrebné sa na danú záležitosť pozrieť zo širšieho uhla pohľadu. Medzi hlavné príčiny polycystických vaječníkov (PCOS) patrí inzulínová rezistencia. Táto metabolická porucha prispieva k hormonálnej nerovnováhe, ktorá zhoršuje symptómy PCOS a prejavuje sa:
- zvýšenou hladinou testosterónu (u žien sa prejavuje vypadávaním vlasov, nadmerným ochlpením na tvári a na tele),
- nerovnováhou hormónov, ako je progesterón alebo estrogén (prejavuje sa silnou menštruáciou, zmenami nálady, bolestivými prsníkmi a inými nežiaducimi príznakmi)

Ako súvisí inzulínová rezistencia s PCOS?
Inzulín je nesmierne dôležitý hormón, ktorý má na starosti prívod cukru do bunky. Pokiaľ v tele nastane inzulínová nerovnováha, alebo, ak nie je inzulín správne využitý, hladinu cukru v krvi stúpa. Pokiaľ je telo ženy na inzulín rezistentné, potrebuje na udržanie normálnej hladiny cukru vytvárať pankreas extra inzulín, čo spôsobuje jeho nadbytok a vysokú hladinu cukru. Výsledkom tejto činnosti sú hormonálne a glukózové výkyvy. Inzulínová rezistencia môže spôsobiť, že vaječníky budú produkovať viac testosterónu a androgénov, čo prispieva k symptómom PCOS. V prípade tohto typu hormonálnej nerovnováhy sa môže vo vaječníkoch objaviť množstvo malých až stredne veľkých cýst, od čoho je odvodený aj názov samotnej choroby, „poly“ – veľa, „cystický“ – cysty na vaječníkoch. Cysty na vaječníkoch sa ale nemusia objaviť vo všetkých prípadoch PCOS. Ďalšie problémy, ktoré so sebou nesie inzulínová rezistencia sú:
- prírastok hmotnosti,
- problematická ovulácia,
- neplodnosť,
- cukrovka a tehotenská cukrovka,
- kardiovaskulárne choroby
- a v niektorých prípadoch dokonca aj možné riziko rakoviny maternice a prsníka.
Kedy podľa príznakov hovoríme o PCOS?
Aj keď sa príznaky PCOS líšia v závislosti od typu ženy a jej hormonálnej nerovnováhy v tele, môžeme príznaky zhrnúť do nasledovných bodov:
- prírastok hmotnosti až obezita (napriek zdravému stravovaniu a aktívnemu životnému štýlu),
- problematická menštruácia (nepravidelnosť, bolesti, absencia menštruácie, silná menštruácia),
- krvácanie v strede cyklu,
- akné (najmä v oblasti hrudníka a chrbta),
- hirsutizmus (nadmerné ochlpenie na tele a na tvári žien),
- vypadávanie vlasov,
- opakované cysty na vaječníkoch,
- opakovaná neschopnosť donosiť dieťa,
- neplodnosť,
- anovulačné cykly (keď vaječník neuvoľní vajíčko).
PCOS ovplyvňuje aj metabolizmus ženy, zdravie srdca a môže viesť až k cukrovke. V neposlednom rade sa zahráva s hormónmi, čo spôsobuje mnoho nepríjemností.
Ako nastaviť svoje telo opäť do rovnováhy?
V prvom rade je dobré si uvedomiť, že problém PCOS je komplexným problémom. Treba sa zamerať, ako na rovnováhu tela, tak aj na rovnováhu duše.

Strava a PCOS
Úprava stravy má na úpravu hormonálneho systému silný vplyv. Maj na zreteli, že je potrebné upraviť celkový životný štýl, stravovanie, prístup ku svojej osobe, ku svojmu telu, ako aj užívanie doplnkov výživy. Strava musí obsahovať vysoké množstvo živín, ktoré telu dodá potrebný zdroj energie.
Pesticídy a iné toxíny nachádzajúce sa v polotovaroch môžu taktiež spôsobiť chaos v endokrinnom systéme, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe a zhoršeniu PCOS. Zároveň dbaj na konzumáciu stravy s
nízkym obsahom uhľohydrátov, prostredníctvom ktorej sa do tela dostane nižšie množstvo komplexných cukrov. To pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi a pankreas sa takto nepreťažuje tvorbou inzulínu. Vhodná je konzumácia mäsa, rýb, vajec, zeleniny, ovocia, orechov, rôznych semien, byliniek a korenín. Naopak, stráňte sa cukru, mliečnych výrobkov, umelých sladidiel, obilnín a strukovín.
Dnes je najbežnejšou liečbou PCOS antikoncepčná tabletka, ktorá však môže mať silné vedľajšie účinky, ktoré práve vedú ku zhoršeniu príznakov PCOS. Skús prirodzenú cestu, zmenu stravy a životného štýlu. Doplnky stravy hrajú taktiež veľmi dôležitú úlohu v podpore zdravého a vyváženého hormonálneho systému - naša Vellena, prírodný nápoj pre hormonálne zdravie žien. Zdravý a vyvážený hormonálny systém zase vedie k zlepšeniu príznakov PCOS, žiariacej pleti, zdravým vlasom a celkovému vyrovnaniu zdravého tela a ducha.
Ktoré vitamíny sú vhodné pre zmiernenie príznakov PCOS?
1. Vitex agnus castus
Grécka a talianska medicína považovala Vitex za plodnú rastlinu, ktorá podporuje celkovú hormonálnu rovnováhu v tele s osobitným vplyvom na hladinu progesterónu. Vitex ovplyvňuje hlavnú hypofýzu - čo je žľaza, ktorá „šepká“ vaječníkom koľko majú tvoriť hormónov, ako správne fungovať. Niektoré štúdie ukazujú, že Vitex môže zvýšiť hladinu progesterónu a vyrovnať hladinu testosterónu. Ukázalo sa, že to pomáha pri symptómoch PCOS, ako sú cysty, akné, PMS a endometrióza. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.
2. Omega – 3
Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybom tuku sú zdravým doplnkom každej stravy, najmä pre tých, ktorí chcú schudnúť. Štúdie ukazujú, že omega-3 môžu pomôcť pri znižovaní testosterónu a regulácii menštruačného cyklu u žien s PCOS. Omega-3 môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Mnoho výskumníkov naznačuje, že zápal je možnou príčinou inzulínovej rezistencie a PCOS. Rybí olej napomáha znížiť zápal a umožňuje bunkám využívať inzulín.
3. Magnézium
Väčšina žien by mala užívať magnézium pre svoje celkové zdravie. Nízky obsah horčíka je spojený s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou, osteoporózou a ďalšími vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Užívanie horčíka taktiež napomáha pre zlepšenie energie, zmierňuje výkyvy nálad, napomáha pri hormonálnej rovnováhe a zmierňuje menštruačné bolesti. Zvýšenie horčíka môže pomôcť zlepšiť inzulínovú rezistenciu – a tým aj PCOS. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.
4. Zinok
Zinok dokáže v tele ženy eliminovať testosterón, ktorý spôsobuje PCOS. Robí tak prostredníctvom znižovania enzýmu, ktorý premieňa testosterón na silnejší androgén, nazývaný tiež DHT. Schopnosť zinku znižovať hladinu DHT sa ukázala ako užitočná pri zmierňovaní problémov s nadmerným ochlpením, akné a poruchami nálad. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.
5. Vitamín D
Nedostatok vitamínu D má negatívny vplyv na ženy s PCOS, no výrazný nedostatok tohto vitamínu pôsobí nepriaznivo na každého človeka. Symptómy nedostatku vitamínu D zahŕňajú aj inzulínovú rezistenciu, priberanie na váhe a zvýšené riziko srdcových chorôb a cukrovky. Vitamín D sa taktiež
podieľa na dozrievaní a vývoji vajíčok vo vaječníkoch. V dôsledku nedostatku vitamínu D teda vaječníky nemôžu správne produkovať plodné vajíčka. Doplnky obsahujúce tento vitamín môžu teda žene skutočne pomôcť vytvoriť zdravé folikuly vo vaječníkoch, pomáhajú žene ovulovať a otehotnieť. Tento fakt je obzvlášť dôležitý u žien s PCOS, ktorých vaječníky nefungujú tak, ako by mali. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.
6. Kyselina listová
Kyselina listová, tiež známa ako vitamín B-9, je užitočný pre ženy s PCOS, ktoré sa snažia otehotnieť. Výskumy ukázali, že kombinácia B-9 a inozitolu môže zlepšiť plodnosť u pacientov s PCOS vďaka schopnosti kombinácie zlepšiť citlivosť na inzulín. Kyselina listová môže taktiež pomôcť ženám s PCOS priniesť na svet donosené dieťa. Nájdeš ju v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.
Hormonálne symptómy PCOS sa môžu líšiť od ženy k žene. Je preto potrebné pristupovať ku každému prípadu individuálne a zároveň komplexne.
PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) - ako ho liečiť?
Pomerne často skloňovaný ženský problém, ktorý postihuje približne 1 z 10 žien. Aj keď jeho názov naznačuje, že ide výlučne o gynekologický problém, v skutočnosti sa viaže na endokrinný (hormonálny) systém.
Pri liečbe teda treba pristupovať nielen ku liečbe akútnych symptómov, ale je potrebné sa na danú záležitosť pozrieť zo širšieho uhla pohľadu.
V prvom rade je dobré si uvedomiť, že problém PCOS je komplexným problémom. Treba sa zamerať, ako na rovnováhu tela, tak aj na rovnováhu duše. V našom článku sme pre teba pripravili zoznam symptómov PCOS, dôvody prečo vzniká a aj spôsoby ako ho liečiť.

Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné
V mojom albume sú založené fotky, kde mám sklonenú hlavu a rukou si zakrývam tvár. Niekedy som si vystrihla z novín tvar tváre, na oči som si vyrezala dierky a bola som presvedčená, že takto vyzerám oveľa lepšie, ako s tvárou plnou bodiek, ktoré mi spôsobilo hormonálne akné. Problémami s pleťou trpí mnoho žien. Patríš medzi ne aj Ty? Prečítaj si nasledujúce riadky, ktoré Ti pomôžu nájsť prirodzenú cestu k zdravšej pleti prostredníctvom stravy a výživových doplnkov.
Hormonálne akné vie pôsobiť na človeka, ktorý sa ním trápi, veľmi frustrujúco. Mnoho ľudí očakáva, že týmto pleťovým problémom zamáva spolu s odchádzajúcimi rokmi puberty, no toto pravidlo neplatí vždy. Akné môže pretrvávať aj vo veku od 20 do 40 rokov, ba dokonca sa môže objaviť aj v období perimenopauzy. Aj keď dôvodov, prečo sa u ľudí vyrážky objavujú, je mnoho, akné hormonálneho pôvodu súvisí s nerovnováhou v oblasti nadmernej produkcie androgénov, ktorá je hlavným spúšťačom hormonálneho akné. Androgény patria k hormónom, zahŕňajúcim testosterón a DHEA, ktoré môžu prispievať k nadmernej produkcii mazu a upchávaniu pórov. Liečba hormonálneho akné je komplexná záležitosť, kde základom je zdravá strava, kvalitná starostlivosť o pleť a pre doplnenie živín dôležitých pre pokožku sú to práve vitamíny a výživové doplnky, ktoré ju vyživujú zvnútra.
Na vyrovnanie hormónov, stiahnutie zápalu pokožky, zníženie výskytu akné pomáha nasledujúcich niekoľko vitamínov a výživových látok. Vyskúšaj túto cestu a vydaj sa smerom k pocitu sebavedomia byť vo vlastnej koži.
Zinok
Mnoho lekárov odporúča zinok, ako minerál, ktorý sa podieľa na zdravom stave pokožky. Pri liečbe akné pomáha niekoľkými spôsobmi:
- znižuje produkciu mazu,
- pomáha udržiavať správnu úroveň zápalu,
- má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu napomôcť pri znížení množstva baktérií na koži, ktoré prispievajú k akné.
Ak si sa rozhodla ísť úplne prírodnou cestou, zinok je obsiahnutý v tekvicových semenách, fazuli, mäkkýšoch (jedným z hlavných zdrojov sú ustrice) a mäse z vnútorných orgánov. Nájdeš ho taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

Vitex jahňací
Táto zložka nie je veľmi známa medzi širokou verejnosťou, aj keď sa považuje za pomerne rozšírenú, ale tajnú ingredienciu kozmetických prípravkov zameraných na problematickú pleť.
Získava sa z rastliny Drmek obecný a má významné účinky pri liečení problematickej pleti:
- reguluje tvorbu mazu,
- upravuje konzistenciu samotného mazu.
Nájdeš ju taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.
Vitamín D
Vitamín D pomáha pri mnohých kožných ťažkostiach vrátane aknóznej pleti. Celkové zdravie a imunita priamo vplývajú na zdravie tvojej pokožky. A keďže je vitamín D veľmi dôležitý pre celkové zdravie a imunitu, odrazí sa jeho užívanie aj na kvalite pleti. Pôsobí aj na:
- upokojenie zápalu,
- zlepšenie celkovej imunity.
Najlepším spôsobom pre získanie vitamínu D je, samozrejme, slnko. V zimných mesiacoch je však potrebné pre dosiahnutie potrebnej hladiny doplniť tento vitamín konzumáciou tučných rýb, vajec, húb, ale často je pre optimálne hodnoty potrebná aj forma výživových doplnkov - nájdeš ho v našej Vellene.
Vitamín C
Tento vitamín pôsobí ako silný antioxidant, ktorý môže pomôcť pri:
- znižovaní zápalu,
- hojení rán a jaziev,
- tvorbe kolagénu.
Lokálne používanie vitamínu C vo forme krému zvyčajne nie je pri liečbe aknóznej pleti postačujúce. Pokožka je viditeľná navonok, no jej podpora a liečba je dôležitá práve zvnútra. Je preto dôležité konzumovať potraviny bohaté na vitamín C (paradajky, listová zelenina, citrusové plody), prípadne doplniť tento vitamín vo forme výživového doplnku - nájdeš ho v našej Vellene.
Vitamín E
Tento vitamín:
- má antioxidačné a protizápalové vlastnosti,
- regeneruje a uzdravuje hojenie pokožky.
Isté štúdie dokazujú, že nízka hladina vitamínu E je spojená s kožnými problémami, ako sú akné, ekzémy a psoriáza. Hladinu vitamínu E môžeš doplniť prirodzenou cestou vo forme konzumácie orechov, semien, olejov a našou Vellenou.
Vitamíny skupiny B
Každý vitamín B má svoju dôležitú úlohu, ale ako celková skupina prispievajú k hormonálnej rovnováhe a zdraviu buniek, čo má priamy vplyv na hormonálne akné.
Vitamíny B podporujú prácu pečene, čo pomáha pri detoxikácii a nadmernej tvorbe estrogénu. Vitamín B6 napomáha, zvýšením progesterónu a znížením estrogénu,
pri obnove rovnováhy hormónov. Ďalej je táto skupina vitamínov potrebná pre:
- energetický metabolizmus,
- hydratáciu pleti,
- zjemnenie problémov s hormonálnym akné
Všetky nájdeš v našej Vellene.
Magnézium
Magnézium síce nie je klasickým doplnkom pre liečbu akné, ale jeho pravidelným užívaním je možné docieliť hormonálnu rovnováhu. Má vplyv na:
- odbúravanie stresu,
- metabolizmus hormónov,
- rovnováhu estrogénu.
Činnosť hormónov a hladina stresu sú úzko prepojené a horčík napomáha práve pri zmiernení stresu, čím ovplyvňuje hladinu hormónov, čo sa vo výsledku ukáže aj na stave pleti. Taktiež podporuje zdravý spánok, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravej pleti. Nájdeš ho v našej Vellene.
Vyššie spomenuté vitamíny môžu pomôcť pri problémoch s hormonálnym akné tým, že pôsobia ako antioxidanty, znižujú zápaly a podporujú zdravú hormonálnu rovnováhu. Či už si vo fáze aknóznej pleti, vo fáze liečenia, alebo vo fáze, kedy bolo pre Teba akné minulosťou, najdôležitejšie je, nájsť si cestu sama k sebe a tešiť sa z vlastného obrazu.
.
Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné
Hormonálne akné vie pôsobiť na človeka, ktorý sa ním trápi, veľmi frustrujúco. Mnoho ľudí očakáva, že týmto pleťovým problémom zamáva spolu s odchádzajúcimi rokmi puberty, no toto pravidlo neplatí vždy. Akné môže pretrvávať aj vo veku od 20 do 30 rokov, ba dokonca sa môže objaviť aj v období perimenopauzy. Liečba hormonálneho akné je komplexná záležitosť, kde základom je zdravá strava, kvalitná starostlivosť o pleť a pre doplnenie živín pre pokožku, sú dôležité taktiež vitamíny a výživové doplnky.

Hormonálna antikoncepcia - ako minimalizovať vedľajšie účinky užívania?

Antikoncepcia a zdravé ženské telo
Zdravé ženské telo a, samozrejme, zdravá ženská duša idú ruka v ruke. Na spojenie, resp. harmonickú vzájomnú spoluprácu, medzi týmito dvoma zložkami a vytvorenie zosúladeného celku sa kladie čoraz väčší dôraz. Je vidieť rastúcu komunitu žien, ktoré hľadajú svoju vnútornú silu a správne naladenie sa na svoje vlastné telo. Rozličné ženské kruhy, mantry, očistné rituály sa stávajú čoraz populárnejšími a poukazujú na dôležitosť opätovného spojenia s prírodou, ako aj na ženskú silu.
Rozhodne k tejto téme patrí aj otázka antikoncepcie. Je na každej z nás, akou cestou sa vyberieme. Ak je Ti prirodzené, nechať život prúdiť svojou cestou, v poriadku. Ak si sa rozhodla užívať antikoncepciu, aj to je v poriadku. Každý zodpovedá za svoje rozhodnutia a za svoje telo. Väčšina žien volí užívanie hormonálnej antikoncepcie, ako najspoľahlivejšiu formu ochrany pred neželaným tehotenstvom, prípadne si ju volia ako prostriedok pre odstránenie zdravotných ťažkostí ženského charakteru. Nie je žiadnym tajomstvom, že v prípade chemických liekov sa môžu objaviť niektoré z vedľajších účinkov.
U hormonálnej antikoncepcie sú to najmä:
- nevoľnosť,
- migréna a bolesti hlavy,
- náladovosť,
- problémy so zrakom,
- krvácanie mimo cyklu,
- meškanie menštruácie,
- citlivé a bolestivé prsníky,
- vaginálny výtok,
- nechuť k milovaniu,
- zmeny v hmotnosti (úbytok, alebo nárast).
Dnes Ti prinášame informácie o tom, ako sa udržať v zdraví aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie.
Konzumuj pestrú stravu bohatú na živiny
Požívaním tabletiek tvoje telo prichádza o živiny, jedná sa konkrétne o: vitamín E, C, B2, B6, B9, B12, selén, horčík a zinok a preto je potrebné práve tieto látky v tele pravidelne doplňovať. Nemusíš siahať po ďalších tabletách. Pre vyváženie týchto živín je vhodné sústrediť sa na ich doplnenie vo forme pestrej stravy, a to konkrétne:
- vitamín E: listová zelenina, rozličné semená a orechy,
- vitamín C: listová zelenina, citrusové plody, bobuľovité ovocie a paprika,
- vitamín B: listová zelenina, vajíčka, mäso, morské plody,
- selén: listová zelenina, hovädzie mäso, ryby,
- horčík: listová zelenina, horká čokoláda, rozličné semená, orechy, fazuľa,
- zinok: hovädzie mäso, ustrice, plody mora.
Taktiež je veľkou pomocou aj náš výživový doplnok pre ženské zdravie Vellena - kde nájdeš všetky hore zmienené živiny.
Zdravá pečeň
Užívaním hormonálnej antikoncepcie, podobne, ako pri každom chemickom lieku je zasiahnutá pečeň a to jednak preto, pretože sa jej nedostáva také množstvo živín, ktoré pre svoje správne fungovanie potrebuje a aj preto, že úlohou pečene je aj detoxikovať prebytočné hormóny. Fungovanie pečene závisí od aminokyselín, vitamínov B, minerálov a ďalších látok, ktoré potrebuje na to, aby dokázala svoju „prácu vykonávať dobre a zodpovedne“. Preto je skutočne dôležité dbať na pestrosť a zloženie stravy ako aj sledovať zdravie tohto dôležitého orgánu.
Dbaj na svoj črevný mikrobióm
Nie je zrejme nová informácia, že užívanie antikoncepcie spôsobuje nerovnováhu v črevnej flóre a narúša jej prirodzené prostredie, čo môže spôsobiť premnoženie nežiaducich mikróbov. V niektorých prípadoch sa taktiež môže objaviť zápal tráviaceho traktu, čo vyvolá imunitnú dysreguláciu, ktorá môže viesť ku zvýšeniu rizika autoimunitného ochorenia. Potraviny bohaté na probiotiká, užívanie samotných probiotík a dostatočné množstvo príjmu vlákniny môže napomôcť podpore zdravého čreva.
Spánok, spánok a ešte raz spánok
Pre zdravé ženské telo, vyrovnanú hladinu hormónov a pre samotné zdravie hormónov, pre zlepšenie psychickej pohody a nálady a optimálne fungovanie mozgu je spánok nutnosťou. Snaž sa spať aspoň 7 – 9 hodín v noci, v úplne tmavej a vyvetranej miestnosti. Dopraj si kvalitný spánok, pretože pre celkové fungovanie ľudského organizmu je nevyhnutnosťou.
Sústreď sa na hladinu stresu vo svojom tele
Tak teraz som trošku na vážkach, pretože – ak niečomu venujem pozornosť, podporujem to ešte viac, keď ale niečo nie je celkom v poriadku a ignorujem to, tiež si škodím. Ako teda? Mám sa na ten svoj stres sústrediť, či ani nie?
Podľa výskumu môžu ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu pociťovať neprimerané reakcie na stresové situácie, ktoré sú vyvolané neprimeranou sekréciou kortizolu. Ak sa teda odohráva čosi také aj v tvojom tele, vyskúšaj svoje telo a myseľ upokojiť meditačným cvičením, modlitbou, masážou, svojou šťastnou chvíľkou, pokojom, prechádzkou, cvičením, alebo si na odbúranie stresu nájdi svoj vlastný rituál.
Dôveruj svojmu telu, počúvaj jeho hlas
Nie každá žena musí pociťovať vedľajšie účinky antikoncepcie, ale ak sa u Teba objavia, neváhaj navštíviť svojho lekára. Niekedy sa bohužiaľ stáva, že lekári sa k takýmto pocitom žien stavajú ako k „vymysleným rozprávkam“. Nenechaj sa takýmto prístupom odradiť a skús šťastie u lekára, ktorý Ti na tvojej ceste pomôže.
Každá sme iná a to, čo pre jednu znamená prirodzenú a hladkú cestu, môže byť pre druhú cestou tŕnistou. Počúvaj sa a nájdi svoj vyvážený stred.
Veľkou pomocou bude aj náš výživový doplnok pre hormonálne zdravie žien Vellena - kde nájdeš všetky hore zmienené živiny.
Hormonálna antikoncepcia - ako minimalizovať vedľajšie účinky užívania?
Väčšina žien volí užívanie hormonálnej antikoncepcie, ako najspoľahlivejšiu formu ochrany pred neželaným tehotenstvom, prípadne si ju volia ako prostriedok pre odstránenie zdravotných ťažkostí ženského charakteru. Nie je žiadnym tajomstvom, že v prípade chemických liekov sa môžu objaviť niektoré z vedľajších účinkov.
U hormonálnej antikoncepcie sú to najmä:
- nevoľnosť,
- migréna a bolesti hlavy,
- náladovosť,
- problémy so zrakom,
- krvácanie mimo cyklu,
- meškanie menštruácie,
- citlivé a bolestivé prsníky,
- vaginálny výtok,
- zmeny v hmotnosti (úbytok, alebo nárast).
Dnes Ti prinášame informácie o tom, ako sa udržať v zdraví aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie.

Horčík a jeho funkcia pre hormonálne zdravie žien
Čo Ti evokuje slovo horčík? Možno si na prvý pohľad, alebo na prvé počutie predstavíš horčicu, alebo niečo horské, silné a pevné, nejakú horu, alebo vrchol. Od horčice síce horčík trošku vzdialený je, ale od slova vrchol až tak nie, pretože práve tento minerál sídli na vrchole zoznamu tých najdôležitejších živín pre naše telo. Jeho prítomnosť je dôležitá pre tlkot srdca, spánkové cykly, imunitu, produkciu energie, hormonálnu rovnováhu, svalové kontrakcie a mnoho iných. Nedostatok horčíka o sebe dá určite nejakým spôsobom vedieť. Tak teda, HOR sa na to a pozrime sa, zbežne, čo všetko dôležité má na starosti štvrtý najhojnejší minerál práve v ženskom tele.
Pomáha znižovať stres
Horčík blahodarne pôsobí na celkové upokojenie nervového systému, pomáha znižovať stres a pocit úzkosti. Naopak, pri vysokej stresovej záťaži sa dokáže horčík vyčerpať. Dbaj teda v takýchto časoch na to, aby si ho telu doplnila. Nájdeš ho v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.
Zmierňuje príznaky PMS
V istej štúdii sa podarilo jej účastníkom znížiť symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS) práve vďaka doplneniu horčíka. Taktiež bolo preukázané, že tento minerál pomáha znížiť zadržiavanie tekutín, čo je jeden z najčastejších problémov tohto obdobia ženského cyklu. Horčík taktiež napomáha pečeni efektívnejšie spracovať estrogén, čo je kľúčovým prvkom pre odstránenie symptómov PMS, ako sú:
• citlivosť prsníkov,
• nespavosť,
• nadúvanie.
Zmierňuje menštruačné kŕče
Horčík pôsobí, ako regulátor svalových kontrakcií, čím môže pomôcť pri bolestivých menštruačných kŕčoch. Pre zlepšenie efektu je v niektorých prípadoch prospešné týždeň pred očakávanou menštruáciou navýšiť jeho bežnú dávku.
Podporuje funkciu štítnej žľazy
Zdravie a správna funkcia štítnej žľazy sú veľmi úzko prepojené. Horčík napomáha štítnej žľaze produkovať správne hladiny hormónov. V prípade, že sú hladiny horčíka príliš nízke, môže sa štítna žľaza zväčšiť.
Priaznivo ovplyvňuje spánok
Vďaka svojim upokojujúcim účinkom pôsobí horčík priaznivo na problémy spojené s nespavosťou a jeho pravidelným užívaním pred spaním sa dokáže kvalita spánku výrazne zlepšiť. Naopak, nepokojný spánok a nespavosť môžu byť prejavom nedostatku horčíka.
Zmierňuje bolesti hlavy a bolesti pri menštruačnej migréne
Menštruačná migréna je celkom bežný jav, ktorý sa u žien prejavuje tesne pred menštruáciou v dôsledku kolísania hladín hormónov. Zo štúdií vyplýva, že nízka hladina horčíka má vplyv na vznik migrény a bolesti hlavy, preto je dobré v tomto období horčík doplniť. Môžeš tak urobiť pomocou nášho nápoja pre hormonálne zdravie žien Velleny. Stačí jeden chutný nápoj denne.
Zlepšuje trávenie a zbavuje zápchy
Opäť spomenieme účinok horčíka na funkciu svalov, a to v súvislosti s tráviacim traktom. Horčík môže pomôcť upokojiť kŕče v pažeráku, čo je jedna z možných príčin porúch trávenia a refluxu. Taktiež podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, kedy jej nízka hladina môže byť taktiež príčinou tráviacich ťažkostí. Pri zápche pomôžu špecifické formy horčíka, ktoré sa považujú za laxatíva
práve kvôli ich účinku na svaly v tráviacom trakte
Zmierňuje symptómy menopauzy
V období menopauzy môžu ženy pociťovať celý rad symptómov vrátane stavov úzkosti, depresie, ako aj stratu kostnej hmoty. Keďže sa horčík veľmi úzko viaže na zdravie kostí, je kľúčovým doplnkom práve pre ženy v období menopauzy. Štúdie taktiež preukázali zmiernenie stavov úzkosti, depresie a výkyvov nálad.
Či však dokáže horčík úplne regulovať a ovplyvniť vyššie menované body, závisí aj od toho, či je koreňom problému priamo horčík, alebo je to niečo iné. Keďže je však horčík kľúčový pre mnoho funkcií a napomáha bunkám v ľudskom tele získavať energiu zo skonzumovaného jedla, bude prínosom zaradiť ho do Tvojho denného jedálneho lístka. Skús sa naladiť na svoje telo a počúvaj, čo Ti hovorí. Spoločne s ostatnými 17timi dôležitými zložkami pre hormonálne zdravie ho nájdeš v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.
Horčík a jeho funkcia pre hormonálne zdravie žien
Čo Ti evokuje slovo horčík? Možno si na prvý pohľad, alebo na prvé počutie predstavíš horčicu, alebo niečo horské, silné a pevné, nejakú horu, alebo vrchol. Od horčice síce horčík trošku vzdialený je, ale od slova vrchol až tak nie, pretože práve tento minerál sídli na vrchole zoznamu tých najdôležitejších živín pre naše telo. Jeho prítomnosť je dôležitá pre tlkot srdca, spánkové cykly, imunitu, produkciu energie, hormonálnu rovnováhu, svalové kontrakcie a mnoho iných. Nedostatok horčíka o sebe dá určite nejakým spôsobom vedieť. Tak teda, HOR sa na to a pozrime sa, zbežne, čo všetko dôležité má na starosti štvrtý najhojnejší minerál práve v ženskom tele.