Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné

Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné

V mojom albume sú založené fotky, kde mám sklonenú hlavu a rukou si zakrývam tvár. Niekedy som si vystrihla z novín tvar tváre, na oči som si vyrezala dierky a bola som presvedčená, že takto vyzerám oveľa lepšie, ako s tvárou plnou bodiek, ktoré mi spôsobilo hormonálne akné. Problémami s pleťou trpí mnoho žien. Patríš medzi ne aj Ty? Prečítaj si nasledujúce riadky, ktoré Ti pomôžu nájsť prirodzenú cestu k zdravšej pleti prostredníctvom stravy a výživových doplnkov.

 


Hormonálne akné vie pôsobiť na človeka, ktorý sa ním trápi, veľmi frustrujúco. Mnoho ľudí očakáva, že týmto pleťovým problémom zamáva spolu s odchádzajúcimi rokmi puberty, no toto pravidlo neplatí vždy. Akné môže pretrvávať aj vo veku od 20 do 40 rokov, ba dokonca sa môže objaviť aj v období perimenopauzy. Aj keď dôvodov, prečo sa u ľudí vyrážky objavujú, je mnoho, akné hormonálneho pôvodu súvisí s nerovnováhou v oblasti nadmernej produkcie androgénov, ktorá je hlavným spúšťačom hormonálneho akné. Androgény patria k hormónom, zahŕňajúcim testosterón a DHEA, ktoré môžu prispievať k nadmernej produkcii mazu a upchávaniu pórov. Liečba hormonálneho akné je komplexná záležitosť, kde základom je zdravá strava, kvalitná starostlivosť o pleť a pre doplnenie živín dôležitých pre pokožku sú to práve vitamíny a výživové doplnky, ktoré ju vyživujú zvnútra.

Na vyrovnanie hormónov, stiahnutie zápalu pokožky, zníženie výskytu akné pomáha nasledujúcich niekoľko vitamínov a výživových látok. Vyskúšaj túto cestu a vydaj sa smerom k pocitu sebavedomia byť vo vlastnej koži.

 

Zinok

Mnoho lekárov odporúča zinok, ako minerál, ktorý sa podieľa na zdravom stave pokožky. Pri liečbe akné pomáha niekoľkými spôsobmi:


- znižuje produkciu mazu,
- pomáha udržiavať správnu úroveň zápalu,
- má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu napomôcť pri znížení množstva baktérií na koži, ktoré prispievajú k akné.

Ak si sa rozhodla ísť úplne prírodnou cestou, zinok je obsiahnutý v tekvicových semenách, fazuli, mäkkýšoch (jedným z hlavných zdrojov sú ustrice) a mäse z vnútorných orgánov. Nájdeš ho taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

 

 

Vitex jahňací


Táto zložka nie je veľmi známa medzi širokou verejnosťou, aj keď sa považuje za pomerne rozšírenú, ale tajnú ingredienciu kozmetických prípravkov zameraných na problematickú pleť.

Získava sa z rastliny Drmek obecný a má významné účinky pri liečení problematickej pleti:


- reguluje tvorbu mazu,
- upravuje konzistenciu samotného mazu.

Nájdeš ju taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

 

Vitamín D


Vitamín D pomáha pri mnohých kožných ťažkostiach vrátane aknóznej pleti. Celkové zdravie a imunita priamo vplývajú na zdravie tvojej pokožky. A keďže je vitamín D veľmi dôležitý pre celkové zdravie a imunitu, odrazí sa jeho užívanie aj na kvalite pleti. Pôsobí aj na:

- upokojenie zápalu,
- zlepšenie celkovej imunity.

Najlepším spôsobom pre získanie vitamínu D je, samozrejme, slnko. V zimných mesiacoch je však potrebné pre dosiahnutie potrebnej hladiny doplniť tento vitamín konzumáciou tučných rýb, vajec, húb, ale často je pre optimálne hodnoty potrebná aj forma výživových doplnkov - nájdeš ho v našej Vellene.

 

Akne a Vellena

 

Vitamín C

Tento vitamín pôsobí ako silný antioxidant, ktorý môže pomôcť pri:

- znižovaní zápalu,
- hojení rán a jaziev,
- tvorbe kolagénu.

Lokálne používanie vitamínu C vo forme krému zvyčajne nie je pri liečbe aknóznej pleti postačujúce. Pokožka je viditeľná navonok, no jej podpora a liečba je dôležitá práve zvnútra. Je preto dôležité konzumovať potraviny bohaté na vitamín C (paradajky, listová zelenina, citrusové plody), prípadne doplniť tento vitamín vo forme výživového doplnku - nájdeš ho v našej Vellene.

 

Vitamín E

Tento vitamín:

- má antioxidačné a protizápalové vlastnosti,
- regeneruje a uzdravuje hojenie pokožky.

Isté štúdie dokazujú, že nízka hladina vitamínu E je spojená s kožnými problémami, ako sú akné, ekzémy a psoriáza. Hladinu vitamínu E môžeš doplniť prirodzenou cestou vo forme konzumácie orechov, semien, olejov a našou Vellenou.

 

Vitamíny skupiny B


Každý vitamín B má svoju dôležitú úlohu, ale ako celková skupina prispievajú k hormonálnej rovnováhe a zdraviu buniek, čo má priamy vplyv na hormonálne akné.

Vitamíny B podporujú prácu pečene, čo pomáha pri detoxikácii a nadmernej tvorbe estrogénu. Vitamín B6 napomáha, zvýšením progesterónu a znížením estrogénu,
pri obnove rovnováhy hormónov. Ďalej je táto skupina vitamínov potrebná pre:

- energetický metabolizmus,
- hydratáciu pleti,
- zjemnenie problémov s hormonálnym akné

Všetky nájdeš v našej Vellene.

 

Magnézium

Magnézium síce nie je klasickým doplnkom pre liečbu akné, ale jeho pravidelným užívaním je možné docieliť hormonálnu rovnováhu. Má vplyv na:

- odbúravanie stresu,
- metabolizmus hormónov,
- rovnováhu estrogénu.

Činnosť hormónov a hladina stresu sú úzko prepojené a horčík napomáha práve pri zmiernení stresu, čím ovplyvňuje hladinu hormónov, čo sa vo výsledku ukáže aj na stave pleti. Taktiež podporuje zdravý spánok, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravej pleti. Nájdeš ho v našej Vellene.


Vyššie spomenuté vitamíny môžu pomôcť pri problémoch s hormonálnym akné tým, že pôsobia ako antioxidanty, znižujú zápaly a podporujú zdravú hormonálnu rovnováhu. Či už si vo fáze aknóznej pleti, vo fáze liečenia, alebo vo fáze, kedy bolo pre Teba akné minulosťou, najdôležitejšie je, nájsť si cestu sama k sebe a tešiť sa z vlastného obrazu.

 

 

.

Späť na blog