BLOG o ženských témach

PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) - ako ho liečiť?

PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) - ako ho liečiť?

30. 1. 2025

Pomerne často skloňovaný ženský problém, ktorý postihuje približne 1 z 10 žien. Aj keď jeho názov naznačuje, že ide výlučne o gynekologický problém, v skutočnosti sa viaže na endokrinný (hormonálny) systém.

Pri liečbe teda treba pristupovať nielen ku liečbe akútnych symptómov, ale je potrebné sa na danú záležitosť pozrieť zo širšieho uhla pohľadu. Medzi hlavné príčiny polycystických vaječníkov (PCOS) patrí inzulínová rezistencia. Táto metabolická porucha prispieva k hormonálnej nerovnováhe, ktorá zhoršuje symptómy PCOS a prejavuje sa:

- zvýšenou hladinou testosterónu (u žien sa prejavuje vypadávaním vlasov, nadmerným ochlpením na tvári a na tele),
- nerovnováhou hormónov, ako je progesterón alebo estrogén (prejavuje sa silnou menštruáciou, zmenami nálady, bolestivými prsníkmi a inými nežiaducimi príznakmi)

PCOS - Vellena


Ako súvisí inzulínová rezistencia s PCOS?

Inzulín je nesmierne dôležitý hormón, ktorý má na starosti prívod cukru do bunky. Pokiaľ v tele nastane inzulínová nerovnováha, alebo, ak nie je inzulín správne využitý, hladinu cukru v krvi stúpa. Pokiaľ je telo ženy na inzulín rezistentné, potrebuje na udržanie normálnej hladiny cukru vytvárať pankreas extra inzulín, čo spôsobuje jeho nadbytok a vysokú hladinu cukru. Výsledkom tejto činnosti sú hormonálne a glukózové výkyvy. Inzulínová rezistencia môže spôsobiť, že vaječníky budú produkovať viac testosterónu a androgénov, čo prispieva k symptómom PCOS. V prípade tohto typu hormonálnej nerovnováhy sa môže vo vaječníkoch objaviť množstvo malých až stredne veľkých cýst, od čoho je odvodený aj názov samotnej choroby, „poly“ – veľa, „cystický“ – cysty na vaječníkoch. Cysty na vaječníkoch sa ale nemusia objaviť vo všetkých prípadoch PCOS. Ďalšie problémy, ktoré so sebou nesie inzulínová rezistencia sú:


- prírastok hmotnosti,
- problematická ovulácia,
- neplodnosť,
- cukrovka a tehotenská cukrovka,
- kardiovaskulárne choroby
- a v niektorých prípadoch dokonca aj možné riziko rakoviny maternice a prsníka.

Kedy podľa príznakov hovoríme o PCOS?

Aj keď sa príznaky PCOS líšia v závislosti od typu ženy a jej hormonálnej nerovnováhy v tele, môžeme príznaky zhrnúť do nasledovných bodov:

- prírastok hmotnosti až obezita (napriek zdravému stravovaniu a aktívnemu životnému štýlu),
- problematická menštruácia (nepravidelnosť, bolesti, absencia menštruácie, silná menštruácia),
- krvácanie v strede cyklu,
- akné (najmä v oblasti hrudníka a chrbta),
- hirsutizmus (nadmerné ochlpenie na tele a na tvári žien),
- vypadávanie vlasov,
- opakované cysty na vaječníkoch,
- opakovaná neschopnosť donosiť dieťa,
- neplodnosť,
- anovulačné cykly (keď vaječník neuvoľní vajíčko).

PCOS ovplyvňuje aj metabolizmus ženy, zdravie srdca a môže viesť až k cukrovke. V neposlednom rade sa zahráva s hormónmi, čo spôsobuje mnoho nepríjemností.


Ako nastaviť svoje telo opäť do rovnováhy?

V prvom rade je dobré si uvedomiť, že problém PCOS je komplexným problémom. Treba sa zamerať, ako na rovnováhu tela, tak aj na rovnováhu duše.

Vellena a PCOS

 

Strava a PCOS

Úprava stravy má na úpravu hormonálneho systému silný vplyv. Maj na zreteli, že je potrebné upraviť celkový životný štýl, stravovanie, prístup ku svojej osobe, ku svojmu telu, ako aj užívanie doplnkov výživy. Strava musí obsahovať vysoké množstvo živín, ktoré telu dodá potrebný zdroj energie.


Pesticídy a iné toxíny nachádzajúce sa v polotovaroch môžu taktiež spôsobiť chaos v endokrinnom systéme, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe a zhoršeniu PCOS. Zároveň dbaj na konzumáciu stravy s
nízkym obsahom uhľohydrátov, prostredníctvom ktorej sa do tela dostane nižšie množstvo komplexných cukrov. To pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi a pankreas sa takto nepreťažuje tvorbou inzulínu. Vhodná je konzumácia mäsa, rýb, vajec, zeleniny, ovocia, orechov, rôznych semien, byliniek a korenín. Naopak, stráňte sa cukru, mliečnych výrobkov, umelých sladidiel, obilnín a strukovín.

Dnes je najbežnejšou liečbou PCOS antikoncepčná tabletka, ktorá však môže mať silné vedľajšie účinky, ktoré práve vedú ku zhoršeniu príznakov PCOS. Skús prirodzenú cestu, zmenu stravy a životného štýlu. Doplnky stravy hrajú taktiež veľmi dôležitú úlohu v podpore zdravého a vyváženého hormonálneho systému - naša Vellena, prírodný nápoj pre hormonálne zdravie žien. Zdravý a vyvážený hormonálny systém zase vedie k zlepšeniu príznakov PCOS, žiariacej pleti, zdravým vlasom a celkovému vyrovnaniu zdravého tela a ducha.

 

PCOS - Vellena

 

Ktoré vitamíny sú vhodné pre zmiernenie príznakov PCOS?

 

1. Vitex agnus castus

Grécka a talianska medicína považovala Vitex za plodnú rastlinu, ktorá podporuje celkovú hormonálnu rovnováhu v tele s osobitným vplyvom na hladinu progesterónu. Vitex ovplyvňuje hlavnú hypofýzu - čo je žľaza, ktorá „šepká“ vaječníkom koľko majú tvoriť hormónov, ako správne fungovať. Niektoré štúdie ukazujú, že Vitex môže zvýšiť hladinu progesterónu a vyrovnať hladinu testosterónu. Ukázalo sa, že to pomáha pri symptómoch PCOS, ako sú cysty, akné, PMS a endometrióza. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.

 

2. Omega – 3


Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybom tuku sú zdravým doplnkom každej stravy, najmä pre tých, ktorí chcú schudnúť. Štúdie ukazujú, že omega-3 môžu pomôcť pri znižovaní testosterónu a regulácii menštruačného cyklu u žien s PCOS. Omega-3 môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Mnoho výskumníkov naznačuje, že zápal je možnou príčinou inzulínovej rezistencie a PCOS. Rybí olej napomáha znížiť zápal a umožňuje bunkám využívať inzulín

3. Magnézium


Väčšina žien by mala užívať magnézium pre svoje celkové zdravie. Nízky obsah horčíka je spojený s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou, osteoporózou a ďalšími vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Užívanie horčíka taktiež napomáha pre zlepšenie energie, zmierňuje výkyvy nálad, napomáha pri hormonálnej rovnováhe a zmierňuje menštruačné bolesti. Zvýšenie horčíka môže pomôcť zlepšiť inzulínovú rezistenciu – a tým aj PCOS. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.

 

4. Zinok


Zinok dokáže v tele ženy eliminovať testosterón, ktorý spôsobuje PCOS. Robí tak prostredníctvom znižovania enzýmu, ktorý premieňa testosterón na silnejší androgén, nazývaný tiež DHT.  Schopnosť zinku znižovať hladinu DHT sa ukázala ako užitočná pri zmierňovaní problémov s nadmerným ochlpením, akné a poruchami nálad. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.

5. Vitamín D

Nedostatok vitamínu D má negatívny vplyv na ženy s PCOS, no výrazný nedostatok tohto vitamínu pôsobí nepriaznivo na každého človeka. Symptómy nedostatku vitamínu D zahŕňajú aj inzulínovú rezistenciu, priberanie na váhe a zvýšené riziko srdcových chorôb a cukrovky. Vitamín D sa taktiež
podieľa na dozrievaní a vývoji vajíčok vo vaječníkoch. V dôsledku nedostatku vitamínu D teda vaječníky nemôžu správne produkovať plodné vajíčka. Doplnky obsahujúce tento vitamín môžu teda žene skutočne pomôcť vytvoriť zdravé folikuly vo vaječníkoch, pomáhajú žene ovulovať a otehotnieť. Tento fakt je obzvlášť dôležitý u žien s PCOS, ktorých vaječníky nefungujú tak, ako by mali. Nájdeš ho v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.



6. Kyselina listová

Kyselina listová, tiež známa ako vitamín B-9, je užitočný pre ženy s PCOS, ktoré sa snažia otehotnieť. Výskumy ukázali, že kombinácia B-9 a inozitolu môže zlepšiť plodnosť u pacientov s PCOS vďaka schopnosti kombinácie zlepšiť citlivosť na inzulín. Kyselina listová môže taktiež pomôcť ženám s PCOS priniesť na svet donosené dieťa. Nájdeš ju v našom prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien - Vellene.

Hormonálne symptómy PCOS sa môžu líšiť od ženy k žene. Je preto potrebné pristupovať ku každému prípadu individuálne a zároveň komplexne.

PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) - ako ho liečiť?

30. 1. 2025

Pomerne často skloňovaný ženský problém, ktorý postihuje približne 1 z 10 žien. Aj keď jeho názov naznačuje, že ide výlučne o gynekologický problém, v skutočnosti sa viaže na endokrinný (hormonálny) systém.

Pri liečbe teda treba pristupovať nielen ku liečbe akútnych symptómov, ale je potrebné sa na danú záležitosť pozrieť zo širšieho uhla pohľadu.

V prvom rade je dobré si uvedomiť, že problém PCOS je komplexným problémom. Treba sa zamerať, ako na rovnováhu tela, tak aj na rovnováhu duše. V našom článku sme pre teba pripravili zoznam symptómov PCOS, dôvody prečo vzniká a aj spôsoby ako ho liečiť.

Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné

Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné

30. 1. 2025

V mojom albume sú založené fotky, kde mám sklonenú hlavu a rukou si zakrývam tvár. Niekedy som si vystrihla z novín tvar tváre, na oči som si vyrezala dierky a bola som presvedčená, že takto vyzerám oveľa lepšie, ako s tvárou plnou bodiek, ktoré mi spôsobilo hormonálne akné. Problémami s pleťou trpí mnoho žien. Patríš medzi ne aj Ty? Prečítaj si nasledujúce riadky, ktoré Ti pomôžu nájsť prirodzenú cestu k zdravšej pleti prostredníctvom stravy a výživových doplnkov.

 


Hormonálne akné vie pôsobiť na človeka, ktorý sa ním trápi, veľmi frustrujúco. Mnoho ľudí očakáva, že týmto pleťovým problémom zamáva spolu s odchádzajúcimi rokmi puberty, no toto pravidlo neplatí vždy. Akné môže pretrvávať aj vo veku od 20 do 40 rokov, ba dokonca sa môže objaviť aj v období perimenopauzy. Aj keď dôvodov, prečo sa u ľudí vyrážky objavujú, je mnoho, akné hormonálneho pôvodu súvisí s nerovnováhou v oblasti nadmernej produkcie androgénov, ktorá je hlavným spúšťačom hormonálneho akné. Androgény patria k hormónom, zahŕňajúcim testosterón a DHEA, ktoré môžu prispievať k nadmernej produkcii mazu a upchávaniu pórov. Liečba hormonálneho akné je komplexná záležitosť, kde základom je zdravá strava, kvalitná starostlivosť o pleť a pre doplnenie živín dôležitých pre pokožku sú to práve vitamíny a výživové doplnky, ktoré ju vyživujú zvnútra.

Na vyrovnanie hormónov, stiahnutie zápalu pokožky, zníženie výskytu akné pomáha nasledujúcich niekoľko vitamínov a výživových látok. Vyskúšaj túto cestu a vydaj sa smerom k pocitu sebavedomia byť vo vlastnej koži.

 

Zinok

Mnoho lekárov odporúča zinok, ako minerál, ktorý sa podieľa na zdravom stave pokožky. Pri liečbe akné pomáha niekoľkými spôsobmi:


- znižuje produkciu mazu,
- pomáha udržiavať správnu úroveň zápalu,
- má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu napomôcť pri znížení množstva baktérií na koži, ktoré prispievajú k akné.

Ak si sa rozhodla ísť úplne prírodnou cestou, zinok je obsiahnutý v tekvicových semenách, fazuli, mäkkýšoch (jedným z hlavných zdrojov sú ustrice) a mäse z vnútorných orgánov. Nájdeš ho taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

 

 

Vitex jahňací


Táto zložka nie je veľmi známa medzi širokou verejnosťou, aj keď sa považuje za pomerne rozšírenú, ale tajnú ingredienciu kozmetických prípravkov zameraných na problematickú pleť.

Získava sa z rastliny Drmek obecný a má významné účinky pri liečení problematickej pleti:


- reguluje tvorbu mazu,
- upravuje konzistenciu samotného mazu.

Nájdeš ju taktiež v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

 

Vitamín D


Vitamín D pomáha pri mnohých kožných ťažkostiach vrátane aknóznej pleti. Celkové zdravie a imunita priamo vplývajú na zdravie tvojej pokožky. A keďže je vitamín D veľmi dôležitý pre celkové zdravie a imunitu, odrazí sa jeho užívanie aj na kvalite pleti. Pôsobí aj na:

- upokojenie zápalu,
- zlepšenie celkovej imunity.

Najlepším spôsobom pre získanie vitamínu D je, samozrejme, slnko. V zimných mesiacoch je však potrebné pre dosiahnutie potrebnej hladiny doplniť tento vitamín konzumáciou tučných rýb, vajec, húb, ale často je pre optimálne hodnoty potrebná aj forma výživových doplnkov - nájdeš ho v našej Vellene.

 

Akne a Vellena

 

Vitamín C

Tento vitamín pôsobí ako silný antioxidant, ktorý môže pomôcť pri:

- znižovaní zápalu,
- hojení rán a jaziev,
- tvorbe kolagénu.

Lokálne používanie vitamínu C vo forme krému zvyčajne nie je pri liečbe aknóznej pleti postačujúce. Pokožka je viditeľná navonok, no jej podpora a liečba je dôležitá práve zvnútra. Je preto dôležité konzumovať potraviny bohaté na vitamín C (paradajky, listová zelenina, citrusové plody), prípadne doplniť tento vitamín vo forme výživového doplnku - nájdeš ho v našej Vellene.

 

Vitamín E

Tento vitamín:

- má antioxidačné a protizápalové vlastnosti,
- regeneruje a uzdravuje hojenie pokožky.

Isté štúdie dokazujú, že nízka hladina vitamínu E je spojená s kožnými problémami, ako sú akné, ekzémy a psoriáza. Hladinu vitamínu E môžeš doplniť prirodzenou cestou vo forme konzumácie orechov, semien, olejov a našou Vellenou.

 

Vitamíny skupiny B


Každý vitamín B má svoju dôležitú úlohu, ale ako celková skupina prispievajú k hormonálnej rovnováhe a zdraviu buniek, čo má priamy vplyv na hormonálne akné.

Vitamíny B podporujú prácu pečene, čo pomáha pri detoxikácii a nadmernej tvorbe estrogénu. Vitamín B6 napomáha, zvýšením progesterónu a znížením estrogénu,
pri obnove rovnováhy hormónov. Ďalej je táto skupina vitamínov potrebná pre:

- energetický metabolizmus,
- hydratáciu pleti,
- zjemnenie problémov s hormonálnym akné

Všetky nájdeš v našej Vellene.

 

Magnézium

Magnézium síce nie je klasickým doplnkom pre liečbu akné, ale jeho pravidelným užívaním je možné docieliť hormonálnu rovnováhu. Má vplyv na:

- odbúravanie stresu,
- metabolizmus hormónov,
- rovnováhu estrogénu.

Činnosť hormónov a hladina stresu sú úzko prepojené a horčík napomáha práve pri zmiernení stresu, čím ovplyvňuje hladinu hormónov, čo sa vo výsledku ukáže aj na stave pleti. Taktiež podporuje zdravý spánok, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravej pleti. Nájdeš ho v našej Vellene.


Vyššie spomenuté vitamíny môžu pomôcť pri problémoch s hormonálnym akné tým, že pôsobia ako antioxidanty, znižujú zápaly a podporujú zdravú hormonálnu rovnováhu. Či už si vo fáze aknóznej pleti, vo fáze liečenia, alebo vo fáze, kedy bolo pre Teba akné minulosťou, najdôležitejšie je, nájsť si cestu sama k sebe a tešiť sa z vlastného obrazu.

 

 

.

Ak(o)né ďalej? - alebo ako prírodnou cestou zmierniť prejavy akné

30. 1. 2025

Hormonálne akné vie pôsobiť na človeka, ktorý sa ním trápi, veľmi frustrujúco. Mnoho ľudí očakáva, že týmto pleťovým problémom zamáva spolu s odchádzajúcimi rokmi puberty, no toto pravidlo neplatí vždy. Akné môže pretrvávať aj vo veku od 20 do 30 rokov, ba dokonca sa môže objaviť aj v období perimenopauzy. Liečba hormonálneho akné je komplexná záležitosť, kde základom je zdravá strava, kvalitná starostlivosť o pleť a pre doplnenie živín pre pokožku, sú dôležité taktiež vitamíny a výživové doplnky.

Hormonálna antikoncepcia - ako minimalizovať vedľajšie účinky užívania?

Hormonálna antikoncepcia - ako minimalizovať vedľajšie účinky užívania?

30. 1. 2025

HAK - Vellena

Antikoncepcia a zdravé ženské telo


Zdravé ženské telo a, samozrejme, zdravá ženská duša idú ruka v ruke. Na spojenie, resp. harmonickú vzájomnú spoluprácu, medzi týmito dvoma zložkami a vytvorenie zosúladeného celku sa kladie čoraz väčší dôraz. Je vidieť rastúcu komunitu žien, ktoré hľadajú svoju vnútornú silu a správne naladenie sa na svoje vlastné telo. Rozličné ženské kruhy, mantry, očistné rituály sa stávajú čoraz populárnejšími a poukazujú na dôležitosť opätovného spojenia s prírodou, ako aj na ženskú silu.

Rozhodne k tejto téme patrí aj otázka antikoncepcie. Je na každej z nás, akou cestou sa vyberieme. Ak je Ti prirodzené, nechať život prúdiť svojou cestou, v poriadku. Ak si sa rozhodla užívať antikoncepciu, aj to je v poriadku. Každý zodpovedá za svoje rozhodnutia a za svoje telo. Väčšina žien volí užívanie hormonálnej antikoncepcie, ako najspoľahlivejšiu formu ochrany pred neželaným tehotenstvom, prípadne si ju volia ako prostriedok pre odstránenie zdravotných ťažkostí ženského charakteru. Nie je žiadnym tajomstvom, že v prípade chemických liekov sa môžu objaviť niektoré z vedľajších účinkov.

U hormonálnej antikoncepcie sú to najmä:

- nevoľnosť,
- migréna a bolesti hlavy,
- náladovosť,
- problémy so zrakom,
- krvácanie mimo cyklu,
- meškanie menštruácie,
- citlivé a bolestivé prsníky,
- vaginálny výtok,
- nechuť k milovaniu,
- zmeny v hmotnosti (úbytok, alebo nárast).

Dnes Ti prinášame informácie o tom, ako sa udržať v zdraví aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie.

Pestrá strava - Vellena

Konzumuj pestrú stravu bohatú na živiny

Požívaním tabletiek tvoje telo prichádza o živiny, jedná sa konkrétne o: vitamín E, C, B2, B6, B9, B12, selén, horčík a zinok a preto je potrebné práve tieto látky v tele pravidelne doplňovať. Nemusíš siahať po ďalších tabletách. Pre vyváženie týchto živín je vhodné sústrediť sa na ich doplnenie vo forme pestrej stravy, a to konkrétne:

- vitamín E: listová zelenina, rozličné semená a orechy,
- vitamín C: listová zelenina, citrusové plody, bobuľovité ovocie a paprika,
- vitamín B: listová zelenina, vajíčka, mäso, morské plody,
- selén: listová zelenina, hovädzie mäso, ryby,
- horčík: listová zelenina, horká čokoláda, rozličné semená, orechy, fazuľa,
- zinok: hovädzie mäso, ustrice, plody mora.

Taktiež je veľkou pomocou aj náš výživový doplnok pre ženské zdravie Vellena - kde nájdeš všetky hore zmienené živiny.

Zdravá pečeň

Užívaním hormonálnej antikoncepcie, podobne, ako pri každom chemickom lieku je zasiahnutá pečeň a to jednak preto, pretože sa jej nedostáva také množstvo živín, ktoré pre svoje správne fungovanie potrebuje a aj preto, že úlohou pečene je aj detoxikovať prebytočné hormóny. Fungovanie pečene závisí od aminokyselín, vitamínov B, minerálov a ďalších látok, ktoré potrebuje na to, aby dokázala svoju „prácu vykonávať dobre a zodpovedne“. Preto je skutočne dôležité dbať na pestrosť a zloženie stravy ako aj sledovať zdravie tohto dôležitého orgánu.

Dbaj na svoj črevný mikrobióm

Nie je zrejme nová informácia, že užívanie antikoncepcie spôsobuje nerovnováhu v črevnej flóre a narúša jej prirodzené prostredie, čo môže spôsobiť premnoženie nežiaducich mikróbov. V niektorých prípadoch sa taktiež môže objaviť zápal tráviaceho traktu, čo vyvolá imunitnú dysreguláciu, ktorá môže viesť ku zvýšeniu rizika autoimunitného ochorenia. Potraviny bohaté na probiotiká, užívanie samotných probiotík a dostatočné množstvo príjmu vlákniny môže napomôcť podpore zdravého čreva.

Spánok - Vellena

 

Spánok, spánok a ešte raz spánok

Pre zdravé ženské telo, vyrovnanú hladinu hormónov a pre samotné zdravie hormónov, pre zlepšenie psychickej pohody a nálady a optimálne fungovanie mozgu je spánok nutnosťou. Snaž sa spať aspoň 7 – 9 hodín v noci, v úplne tmavej a vyvetranej miestnosti. Dopraj si kvalitný spánok, pretože pre celkové fungovanie ľudského organizmu je nevyhnutnosťou.

Sústreď sa na hladinu stresu vo svojom tele

Tak teraz som trošku na vážkach, pretože – ak niečomu venujem pozornosť, podporujem to ešte viac, keď ale niečo nie je celkom v poriadku a ignorujem to, tiež si škodím. Ako teda? Mám sa na ten svoj stres sústrediť, či ani nie?

Podľa výskumu môžu ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu pociťovať neprimerané reakcie na stresové situácie, ktoré sú vyvolané neprimeranou sekréciou kortizolu. Ak sa teda odohráva čosi také aj v tvojom tele, vyskúšaj svoje telo a myseľ upokojiť meditačným cvičením, modlitbou, masážou, svojou šťastnou chvíľkou, pokojom, prechádzkou, cvičením, alebo si na odbúranie stresu nájdi svoj vlastný rituál.

Dôveruj svojmu telu, počúvaj jeho hlas

Nie každá žena musí pociťovať vedľajšie účinky antikoncepcie, ale ak sa u Teba objavia, neváhaj navštíviť svojho lekára. Niekedy sa bohužiaľ stáva, že lekári sa k takýmto pocitom žien stavajú ako k „vymysleným rozprávkam“. Nenechaj sa takýmto prístupom odradiť a skús šťastie u lekára, ktorý Ti na tvojej ceste pomôže.

Každá sme iná a to, čo pre jednu znamená prirodzenú a hladkú cestu, môže byť pre druhú cestou tŕnistou. Počúvaj sa a nájdi svoj vyvážený stred.

Veľkou pomocou bude aj náš výživový doplnok pre hormonálne zdravie žien Vellena kde nájdeš všetky hore zmienené živiny.

Hormonálna antikoncepcia - ako minimalizovať vedľajšie účinky užívania?

30. 1. 2025

Väčšina žien volí užívanie hormonálnej antikoncepcie, ako najspoľahlivejšiu formu ochrany pred neželaným tehotenstvom, prípadne si ju volia ako prostriedok pre odstránenie zdravotných ťažkostí ženského charakteru. Nie je žiadnym tajomstvom, že v prípade chemických liekov sa môžu objaviť niektoré z vedľajších účinkov.

U hormonálnej antikoncepcie sú to najmä:

- nevoľnosť,
- migréna a bolesti hlavy,
- náladovosť,
- problémy so zrakom,
- krvácanie mimo cyklu,
- meškanie menštruácie,
- citlivé a bolestivé prsníky,
- vaginálny výtok,
- zmeny v hmotnosti (úbytok, alebo nárast).

Dnes Ti prinášame informácie o tom, ako sa udržať v zdraví aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie.

Horčík a jeho funkcia pre hormonálne zdravie žien

Horčík a jeho funkcia pre hormonálne zdravie žien

30. 1. 2025

Čo Ti evokuje slovo horčík? Možno si na prvý pohľad, alebo na prvé počutie predstavíš horčicu, alebo niečo horské, silné a pevné, nejakú horu, alebo vrchol. Od horčice síce horčík trošku vzdialený je, ale od slova vrchol až tak nie, pretože práve tento minerál sídli na vrchole zoznamu tých najdôležitejších živín pre naše telo. Jeho prítomnosť je dôležitá pre tlkot srdca, spánkové cykly, imunitu, produkciu energie, hormonálnu rovnováhu, svalové kontrakcie a mnoho iných. Nedostatok horčíka o sebe dá určite nejakým spôsobom vedieť. Tak teda, HOR sa na to a pozrime sa, zbežne, čo všetko dôležité má na starosti štvrtý najhojnejší minerál práve v ženskom tele.

 

Horčík - Vellena

 

Pomáha znižovať stres
Horčík blahodarne pôsobí na celkové upokojenie nervového systému, pomáha znižovať stres a pocit úzkosti. Naopak, pri vysokej stresovej záťaži sa dokáže horčík vyčerpať. Dbaj teda v takýchto časoch na to, aby si ho telu doplnila.  Nájdeš ho v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

Zmierňuje príznaky PMS
V istej štúdii sa podarilo jej účastníkom znížiť symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS) práve vďaka doplneniu horčíka. Taktiež bolo preukázané, že tento minerál pomáha znížiť zadržiavanie tekutín, čo je jeden z najčastejších problémov tohto obdobia ženského cyklu. Horčík taktiež napomáha pečeni efektívnejšie spracovať estrogén, čo je kľúčovým prvkom pre odstránenie symptómov PMS, ako sú:


• citlivosť prsníkov,
• nespavosť,
• nadúvanie.

Zmierňuje menštruačné kŕče
Horčík pôsobí, ako regulátor svalových kontrakcií, čím môže pomôcť pri bolestivých menštruačných kŕčoch. Pre zlepšenie efektu je v niektorých prípadoch prospešné týždeň pred očakávanou menštruáciou navýšiť jeho bežnú dávku.

Vellena menstruacne krce

 

Podporuje funkciu štítnej žľazy
Zdravie a správna funkcia štítnej žľazy sú veľmi úzko prepojené. Horčík napomáha štítnej žľaze produkovať správne hladiny hormónov. V prípade, že sú hladiny horčíka príliš nízke, môže sa štítna žľaza zväčšiť.

Priaznivo ovplyvňuje spánok
Vďaka svojim upokojujúcim účinkom pôsobí horčík priaznivo na problémy spojené s nespavosťou a jeho pravidelným užívaním pred spaním sa dokáže kvalita spánku výrazne zlepšiť. Naopak, nepokojný spánok a nespavosť môžu byť prejavom nedostatku horčíka.

Vellena migréna

 

Zmierňuje bolesti hlavy a bolesti pri menštruačnej migréne
Menštruačná migréna je celkom bežný jav, ktorý sa u žien prejavuje tesne pred menštruáciou v dôsledku kolísania hladín hormónov. Zo štúdií vyplýva, že nízka hladina horčíka má vplyv na vznik migrény a bolesti hlavy, preto je dobré v tomto období horčík doplniť. Môžeš tak urobiť pomocou nášho nápoja pre hormonálne zdravie žien Velleny. Stačí jeden chutný nápoj denne.

 

Zlepšuje trávenie a zbavuje zápchy
Opäť spomenieme účinok horčíka na funkciu svalov, a to v súvislosti s tráviacim traktom. Horčík môže pomôcť upokojiť kŕče v pažeráku, čo je jedna z možných príčin porúch trávenia a refluxu. Taktiež podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, kedy jej nízka hladina môže byť taktiež príčinou tráviacich ťažkostí. Pri zápche pomôžu špecifické formy horčíka, ktoré sa považujú za laxatíva
práve kvôli ich účinku na svaly v tráviacom trakte

Zmierňuje symptómy menopauzy
V období menopauzy môžu ženy pociťovať celý rad symptómov vrátane stavov úzkosti, depresie, ako aj stratu kostnej hmoty. Keďže sa horčík veľmi úzko viaže na zdravie kostí, je kľúčovým doplnkom práve pre ženy v období menopauzy. Štúdie taktiež preukázali zmiernenie stavov úzkosti, depresie a výkyvov nálad.

Horčík a jeho vplyv na hormonálne zdravie - Vellena

 

Či však dokáže horčík úplne regulovať a ovplyvniť vyššie menované body, závisí aj od toho, či je koreňom problému priamo horčík, alebo je to niečo iné. Keďže je však horčík kľúčový pre mnoho funkcií a napomáha bunkám v ľudskom tele získavať energiu zo skonzumovaného jedla, bude prínosom zaradiť ho do Tvojho denného jedálneho lístka. Skús sa naladiť na svoje telo a počúvaj, čo Ti hovorí. Spoločne s ostatnými 17timi dôležitými zložkami pre hormonálne zdravie ho nájdeš v našej Vellene - prírodnom nápoji pre hormonálne zdravie žien.

Horčík a jeho funkcia pre hormonálne zdravie žien

30. 1. 2025

Čo Ti evokuje slovo horčík? Možno si na prvý pohľad, alebo na prvé počutie predstavíš horčicu, alebo niečo horské, silné a pevné, nejakú horu, alebo vrchol. Od horčice síce horčík trošku vzdialený je, ale od slova vrchol až tak nie, pretože práve tento minerál sídli na vrchole zoznamu tých najdôležitejších živín pre naše telo. Jeho prítomnosť je dôležitá pre tlkot srdca, spánkové cykly, imunitu, produkciu energie, hormonálnu rovnováhu, svalové kontrakcie a mnoho iných. Nedostatok horčíka o sebe dá určite nejakým spôsobom vedieť. Tak teda, HOR sa na to a pozrime sa, zbežne, čo všetko dôležité má na starosti štvrtý najhojnejší minerál práve v ženskom tele.

AMENOREA alebo hlavné dôvody vynechania menštruácie

AMENOREA alebo hlavné dôvody vynechania menštruácie

30. 1. 2025

Amenorea alebo vynechanie menštruácie - existuje niekoľko dôvodov pre vynechanie menštruácie a žiadny z nich by si nemala ignorovať. Neliečená hormonálna nerovnováha spojená s chýbajúcou menštruáciou môže spôsobiť chaos v tvojom kardiovaskulárnom, nervovom systéme a taktiež má negatívny vplyv na zdravie kostí.

V tomto článku sa pozrieme na bežné dôvody, prečo sa menštruácia zastaví alebo sa nikdy nezačne, a tiež na to, čo s tým môžeš urobiť.

Amenorea alebo vynechanie menštruácie - existuje niekoľko dôvodov pre vynechanie menštruácie a žiadny z nich by si nemala ignorovať. Neliečená hormonálna nerovnováha spojená s chýbajúcou menštruáciou môže spôsobiť chaos v tvojom kardiovaskulárnom, nervovom systéme a taktiež má negatívny vplyv na zdravie kostí.

V tomto článku sa pozrieme na bežné dôvody, prečo sa menštruácia zastaví alebo sa nikdy nezačne, a tiež na to, čo s tým môžeš urobiť.

Amenorea alebo hlavné príčiny vynechania menštruácie

HLAVNÉ DÔVODY CHÝBAJÚCEJ MENŠTRUÁCIE

Amenorea je lekársky termín pre absenciu menštruácie. Existujú dva druhy amenorey - primárna a sekundárna amenorea. Amenorea môže byť dočasná, prerušovaná alebo trvalá v dôsledku dysfunkcie hypotalamu, hypofýzy, vaječníkov alebo maternice.

Primárna Amenorea

Primárna amenorea je stav, kedy sa tvoja prvá menštruácia nevyskytne do 14 rokov (ak nie sú prítomné iné príznaky puberty), a do 16 rokov bez ohľadu na to, či si dosiahla pubertu alebo nie.

Ak ti začali rásť prsia, ochlpenie, ale do 16 rokov si nemala menštruáciu, je na mieste ohlásiť to svojmu gynekológovi, aby ti urobil kompletné vyšetrenie. Mala by si tiež hovoriť so svojím lekárom, ak nemáš menštruáciu alebo iné príznaky puberty do veku 14 rokov. Oba scenáre môžu naznačovať vážne problémy, ktoré by sa mali vyšetriť.

Medzi najčastejšie dôvody primárnej amenorey patria:

  • Vrodené vady
  • Príliš veľa hormónu stimulujúceho folikuly (FSH)
  • Príliš veľa prolaktínu
  • Problémy s hypotalamom
  • Syndróm polycystických vaječníkov 

Sekundárna Amenorea

Sekundárna amenorea je stav, kedy v minulosti menštruácia bola prítomná (pravidelná alebo nepravidelná), ale na určité časové obdobie si ju stratila, v závislosti od vzorcov tvojho cyklu.

Ak bola tvoja menštruácia pravidelná, diagnóza amenorey sa stanoví po troch mesiacoch vynechania menštruácie. Ak bola tvoja menštruácia nepravidelná alebo slabšia, diagnóza sa stanoví po uplynutí deviatich mesiacov a viac po vynechaní menštruácie.

Medzi niektoré príklady toho, čo môže spôsobiť sekundárnu amenoreu, patrí príliš veľa prolaktínu, hypergonadotropný hypogonadizmus (reprodukčné žľazy sú príliš malé), primárna ovariálna insuficiencia, poruchy príjmu potravy alebo chronické stavy.

.

Amenorea alebo hlavné príčiny vynechania menštruácie

 

ČO SPÔSOBUJE VYNECHANIE MENŠTRUÁCIE

Strata doteraz pravidelnej menštruácie môže byť dôsledkom zvýšeného stresu. Ak sa tvoje telo nachádza pod stresom, organizmus tento stav vyhodnotí ako nebezpečný a pozastaví proces reprodukcie. Stres sa môže prejavovať v mentálnej alebo emocionálnej forme, môže byť taktiež prejavom infekcie, nadmerného výdaja energie (nadmerného cvičenia) alebo nízkeho kalorického príjmu. Stres akéhokoľvek druhu môže spôsobiť vynechanie a stratu menštruácie. Pozrime sa na to, čo sú hlavné stresové faktory.

Výživa a životný štýl

Poruchy príjmu potravy rovnako ako nechutenstvo môžu mať vplyv na stratu menštruácie. Ak sa k tomu pridá nadmerné cvičenie (napr. kvôli dosiahnutiu vysnívanej postavy), vynechanie menštruácie je viac ako obvyklé. Cítiš sa super vystresovaná a spíš málo? O dôvod viac, prečo tvoja menštruácia to tento mesiac opäť vynechala.

Funkčná hypotalamická amenorea

Funkčná hypotalamická amenorea (FHA) je diagnóza, kedy sa vylúčia všetky ostatné možné dôsledky. To znamená, že tvoj lekár vyšetrí všetky možnosti a keď tvoj stav nespĺňa kritériá pre žiadnu inú diagnózu, tvoja diagnóza je FHA.

FHA je často výsledkom nadmerného cvičenia, nízkej telesnej hmotnosti a stresu. Je spojená s poruchami príjmu potravy, ako je mentálna anorexia a bulímia. 

Ochorenie štítnej žľazy

Poruchy štítnej žľazy môžu viesť k nepravidelnostiam v menštruačnom cykle. Aj keď je choroba štítnej žľazy uznávaná ako príčina amenorey, nie je to vždy oblasť, ktorú lekári testujú alebo riešia hneď.

Ak si stratila menštruáciu, je nevyhnutné dôkladné vyšetrenie štítnej žľazy.

Syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je častou príčinou anovulačných cyklov (nedostatok ovulácie) a amenorey. PCOS je stav, ktorý je bežný a často sa prehliada, čo vedie k oneskorenej diagnostike.

Odborníci odhadujú, že 1 z 10 žien má PCOS. Ak ti menštruácia chýba a máš ďalšie príznaky ako je nevysvetliteľný prírastok na váhe, akné, vypadávanie vlasov, rast vlasov na brade alebo na hrudi a problémy s krvným cukrom, je dôležité, aby si sa o vyšetrení PCOS porozprávala so svojim lekárom.

Vynechanie menštruácie po vysadení antikoncepcie

Po vysadení antikoncepcie býva dosť časté, že menštruácia sa ihneď nevráti. Tento stav môže trvať 4 - 6 mesiacov a postihuje 3 až 6% žien. 

Je dôležité si uvedomiť, že mnoho lekárov predpisuje antikoncepciu na nepravidelnú alebo chýbajúcu menštruáciu, a hoci to môže mať vplyv na endometriálnu výstelku, nerieši to základný problém. Ak prestaneš užívať tabletky, je vysoký pravdepodobné, že dôjde k zástave aj tvojej menštruácie - keďže bola vyvolaná "iba" antikoncepciou. To môže byť dôvodom častejšej amenorey po vysadení antikoncepcie. Aj preto by si pred predpisovaním antikoncepcie mala vedieť, prečo ti menštruácia chýba - čo je hlavný dôvod.

Perimenopauza

Perimenopauza je obdobie, kedy naša plodnosť začína prirodzene klesať z dôvodu prichádzajúcej menopauzy. Počas určitej fázy života môžeš prísť na to, že sa menštruácia stáva nepravidelnou, niekedy dokonca vynechá aj mesiac.

To, že ti zmizne menštruácia, neznamená, že nemôžeš stále otehotnieť. V skutočnosti je to dobré varovanie pre každého s chýbajúcou menštruáciou, pretože ovulácia predchádza menštruácii, čo znamená, že môžeš ovulovať spontánne bez toho, aby si o tom vedela. 

Dojčenie

Niekedy nám matka príroda dá prestávku na dlhšie obdobie po pôrode. Ak v súčasnosti dojčíš, možno nemáš menštruáciu a je to úplne normálne. U tých, ktoré výlučne dojčia, sa môže stať, že sa im menštruácia nevráti po celú dobu dojčenia. Niekedy sa vráti s nočným odstavením a inokedy, napriek dojčeniu, sa naštartuje do niekoľkých mesiacov od pôrodu.

Chýbajúce menštruácia počas dojčenia neznamená, že si úplne chránená pred tehotenstvom - nezabúdaj, že ovulácia predchádza menštruácii.

 

Amenorea alebo hlavné príčiny vynechania menštruácie - Amalvena

 

AKO VRÁTIŤ MENŠTRUÁCIU NASPÄŤ

1. Testy

Porozprávaj sa so svojím gynekológom, či ti môže vykonať testy ako:

  • Tehotenský test (môžeš aj sama 😉)
  • Folikuly stimulujúci hormón
  • Luteinizačný hormón
  • Estradiol
  • Prolaktín
  • Celkový a voľný testosterón
  • Štítna žľaza
  • Nadobličky

 

2. Zakladaj si na strave bohatej na živiny

Nie je to len otázka kalórií, ale aj živín, ktoré tvoje telo potrebuje na pravidelnú menštruáciu a ovuláciu. Plnohodnotná strava zameraná na prísun zdravých tukov a bielkovín, ako sú voľne žijúce ryby, orechy, strukoviny a bio mäso, vlákniny a veľkého množstva zeleniny, ti môže pomôcť dodať telu to, čo potrebuje.

Je dobré zvážiť zaradenie multivitamínu pre ženy - Vellenu. Vellena ti pomôže dodať telu nedostatkové živiny a nastoliť hormonálnu rovnováhu. Stačí jedno vrecúško denne, z ktorého si pripravíš chutný nápoj.

Mýtus: Strata menštruácie kvôli diéte je znakom zdravej výživy.

 

3. Sleduj prejavy svojho tela

Sleduj svoje príznaky - náladu, energiu, spánok, stres, trávenie, pokožku a čokoľvek, čo môže byť znakom tvojej menštruácie. Sledovanie toho, čo prežívaš, ťa nielen motivuje pokračovať v pozitívnych zmenách, ale môže ti tiež poskytnúť vodítka k tomu, čo tvojmu zdraviu pomáha a čo nie.

 

4. Prehodnoť svoju cvičebnú rutinu

Ak sa po cvičení cítiš úplne zničená, zotavenie ti trvá aj niekoľko dní alebo máš počas cvičenia pocit na zvracanie, je viac ako pravdepodobné, že intenzita je pre tvoje telo príliš vysoká.

Ak si ešte k tomu stratila menštruáciu, je čas prehodnotiť svoju cvičebnú rutinu - a trochu ubrať.

Okrem toho sa uisti, že spĺňaš kalorické potreby pre takúto úroveň výdaja energie. Pamätaj si, že tvoje telo sa musí cítiť bezpečne pri ovulácii a menštruácii. Pocit, že vždy beží ako o život alebo je uprostred hladomoru, ti nepomôže to dosiahnuť.

Mýtus: Strata menštruácie je normálnou súčasťou dobrej kondičnej rutiny.

 

5. Spánok

Spánok je úzko spätý s naším menštruačným cyklom. Jeho nedostatok alebo zlá kvalita je pre tvoje telo stresom. 

Snaž sa spať v úplne tmavej miestnosti a dve hodiny pred spaním sa vyhýbaj všetkej elektronike vyžarujúcej svetlo (mobil, počítač, televízor). A pokiaľ môžeš, skús sa pred spaním uvoľniť, využiť meditačné alebo iné techniky na uvoľnenie stresu a relaxáciu. 

 

6. Stres manažment

Keď stres stúpa, či už emocionálny alebo fyzický, tvoje telo je v mene prežitia úplne na kolenách. To znamená presun hormonálnej aktivity do produkcie kortizolu a preč od reprodukčných cieľov (tj. ovulácie).

Stres je preto významným dôvodom, prečo ti zmizne menštruácia. Skús rôzne cvičenia ako je meditácia, hlboké dýchanie, modlitba, prechádzky, vedenie denníka, akupunktúra, masáž a dokonca aj mani-pedi, aby si zistila, čo ti najlepšie pomáha ho zvládať.

 

7. Správne živiny

Tvoja výživa je životne dôležitá pre obnovu menštruácie. Nielen kalórie, ale aj živiny signalizujú telu, že životné prostredie je bezpečné-dostatočne bezpečné na tvorbu dieťaťa.

Bez ohľadu na to, či chceš dieťa, alebo nie, telo potrebuje vedieť, že prostredie mu prospieva, aby si mala ovuláciu.

Optimálne vitamíny, minerály a ďalšie živiny ti pomôžu lepšie zvládnuť podmienky, ako je vynechanie menštruácie, symptómy PMS, PCOS a PBCS. Tvoje hormonálne zdravie závisí od mikroživín.

Ukázalo sa napríklad, že vitamín D hrá zásadnú úlohu v pravidelnej menštruácii. V jednej štúdii sa zistilo, že 13% žien s nízkym obsahom vitamínu D (<30 ng/ml) hlásilo amenoreu.

Ak užívaš, užívala si antikoncepciu, mala by si si dať pozor na tieto živiny (antikoncepcia spôsobuje, resp. mohla v minulosti spôsobiť ich nedostatok):

Vitamíny B2, B6, B12 a folát
Antioxidanty
Horčík
Zinok
Selén
CoQ10

Tieto živiny potrebuješ nielen pre svoje vaječníky. Sú tiež nevyhnutné na podporu tvojich nadobličiek, štítnej žľazy a pomáhajú tvojej hypofýze (materskej žľaze) vykonávať svoju prácu.

Všetky dôležité živiny nájdeš v našom doplnku výživy pre ženské zdravie a hormonálnu rovnováhu - Vellene.

AMENOREA alebo hlavné dôvody vynechania menštruácie

30. 1. 2025

Amenorea alebo vynechanie menštruácie - existuje niekoľko dôvodov pre vynechanie menštruácie a žiadny z nich by si nemala ignorovať. Neliečená hormonálna nerovnováha spojená s chýbajúcou menštruáciou môže spôsobiť chaos v tvojom kardiovaskulárnom, neurologickom systéme a taktiež má negatívny vplyv na zdravie kostí. V tomto článku sa pozrieme na bežné dôvody, prečo sa menštruácia zastaví alebo sa nikdy nezačne, a tiež na to, čo s tým môžeš urobiť.

Bolestivá menštruácia: Nepríjemná pravda o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje našu hormonálnu nerovnováhu

Bolestivá menštruácia: Nepríjemná pravda o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje našu hormonálnu nerovnováhu

30. 1. 2025

Vedela si, že náš životný štýl (to, čo jeme, koľko sa hýbeme, koľko hodín spíme, koľko oddychujeme, etc.) má priamy dopad na našu hormonálnu (ne)rovnováhu? Bolestivá menštruácia, či intenzívne PMS príznaky sú znakom toho, že naše hormóny nie sú v rovnováhe. Ženské hormóny majú výkyvy na mesačnej báze, ale na ich fluktuáciu taktiež vplýva aj náš životný štýl.

V dnešnom svete je vyvíjaný stále väčší tlak na rýchlosť (všetko musí byť "rýchlo hotové"), čo má za dôvažok permanentný stres. Keď sa k tomu ešte pridá strava, chudobná na živiny, málo spánku a pohybu, niet divu, že naše PMS príznaky sú horšie každým mesiacom. 

Dbať na všetky tieto aspekty nášho života ale nestačí iba týždeň pred menštruáciou. Nájdenie hormonálnej a životnej rovnováhy je častokrát celoživotná cesta, ktorá ale prináša svoje ovocie😊.

Bolestivá menštruácia | Amalvena

AKÝM POTRAVINÁM SA VYHNÚŤ PRE ZMIERNENIE PMS PRÍZNAKOV A BOLESTIVEJ MENŠTRUÁCIE?  

Možno to pre teba nebude nič nové, ale ak konzumuješ zvýšené množstvá týchto potravín, je dosť pravdepodobné, že tvoje hormóny sa dostávajú do nerovnováhy, čo sa následne prejaví v slabej/bolestivej menštruácii a intenzívnych PMS príznakoch (kŕče v podbrušku, zmeny nálad, únava a podráždenosť, nafukovanie a plynatosť, hormonálne akné, bolesti svalov, vypadávanie vlasov, poruchy spánku, hnev a depresia):

 

Cukor a lepok

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Cukor a lepok sú, bohužiaľ, zápalové potraviny. Nehovoríme ti, aby si sa im úplne vyhla. Aj my dobre poznáme obdobie pred menštruáciou, kedy je chuť na sladké obzvlášť zvýšená a je to takto v poriadku. Potrebné je ustrážiť si množstvo prijímaného cukru v strave a pri konzumácii lepku siahnuť radšej po "tmavších" obilninách s obsahom obalu zrna (tzv. celozrnné múky, pečivo), pretože tam je lepok kompenzovaný vyšším obsahom vlákniny.

 

Kofeín

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Vieš si predstaviť svoj život bez kofeínu? My sme to nevedeli - ani trochu. Ale dostali sme sa do bodu, kedy inej cesty nebolo a na vlastnej koži vieme potvrdiť, že káva, resp. kofeín má účinky na našu hormonálnu rovnováhu a nie tie pozitívne.

Hormón, zvaný kortizol, je v našom tele produkovaný nadobličkami a je zodpovedný za to, aby sme mali energiu vtedy, keď ju potrebujeme (ráno, keď vstaneme jej máme veľa, počas dňa jeho hladina klesá, aby sme si večer mohli ľahnúť do postele unavené a zaspať). Ak si ráno rada dopraješ šálku, či aj dve kávy, kofeín má vplyv na funkciu nadobličiek a vytvára pre ne väčší stres, čím sa produkuje viac kortizolu (je taktiež zodpovedný za zvládanie stresu). Vyššia produkcia kortizolu ma zasa vplyv na vyššiu hladinu cukru v krvi, ktorá sa následne prejaví únavou, večným pocitom hladu, zvýšenej chuti na sladké, častým močením a problémom schudnúť. Asi si si všimla, že po pití kávy máš zrazu veľa energie (kortizol ide hore), ale po určitej dobe sa únava vráti, cítiš sa hladná, aj keď si jedla, po jedle máš chuť na sladké a neuspokojíš sa s kockou čokolády?(cukor v krvi išiel hore) .

Všetko je to o množstvách, nemusíš hneď s kávou prestať, možno bude stačiť obmedziť sa na jednu šálku denne

 

Alkohol  

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Príjem alkoholu priamo súvisí s tým, aké bolestivé môžu byť symptómy PMS. Vedci dospeli k záveru, že je to preto, pretože alkohol je priamo spojený s hormónmi v tele, ktoré ovládajú našu náladu, naše emócie. Takým hormónom je serotonín. Zvýšená konzumácia alkoholu vedie k zvýšeným a zhoršeným príznakom PMS a ku bolestivej, či nepravidelnej menštruácii. Akokoľvek to bude náročné, pokús sa obmedziť večerný pohár vína na 2-3 krát týždenne.

 

FAST FOOD 

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Spracované a balené potraviny obsahujú umelé hormóny, sú častokrát preplnené cukrom a soľou. Štúdie ukazujú, že emocionálne a fyzické symptómy PMS sú oveľa horšie u žien, ktoré pravidelne konzumujú spracované potraviny. Takže, aj keď môže varenie domáceho jedla trvať trochu dlhšie, táto námaha stojí za to. Štúdie zistili, že západná diéta, konkrétne diéta so zvýšenou spotrebou spracovaných potravín, má za následok viac prípadov PMS.

Každá z nás má chuť si občas dopriať balík chipsov, či pohár koly. Pokiaľ je to z času na čas, nič hrozné sa nedeje, daj si ale pozor, aby si tieto potraviny nekonzumovala denne, pretože tak ako negatívne vplývajú na tvoju hormonálnu sústavu, tak majú zlý vplyv aj na iné sústavy v tvojom organizme.

 

Aké zmeny životného štýlu môžeš urobiť pre zmiernenie príznakov PMS, bolestivej a nepravidelnej menštruácie a nastoliť opäť hormonálnu rovnováhu?

 

Spánok

Dopraj si denne 8 až 9 hodín spánku a snaž sa zaliezť do postele v rozumnom čase. Áno pri malých deťoch je táto podmienka nereálna na dodržanie, tak aspoň spi, keď spí tvoje bábätko. 

 

Pohyb a cvičenie

Pravidelný pohyb vie signifikantne zredukovať PMS prejavy - či už emocionálne alebo aj tie fyzické. Asi si si všimla, že po športe sa cítiš oveľa šťastnejšia a spokojnejšia🤩. Či to bude beh, joga, pilates alebo zdvíhanie činiek, je úplne jedno. Hlavne, aby ťa to bavilo a robilo ti to radosť.

 

Stres

Nájdenie zdravého spôsobu, ako eliminovať stres, je kľúčové pre udržanie ženského tela/zdravia v rovnováhe. Stres môže spôsobiť chaos v našich hormónoch a ešte viac zhoršiť príznaky PMS. Cvičenie jogy, meditácie či nachádzanie vnútornej rovnováhy a času pre seba by malo byť neoddeliteľnou súčasťou rovnováhy tvojho cyklu. 

 

Hydratácia

Môže sa zdať, že niečo také ako pitie vody je úplne jednoduchá úloha. Pri pití vody by si si ale mala dávať pozor na to, aby si nevypila naraz liter vody a potom ďalšie hodiny nepila. Odporúča sa piť vodu v menších množstvách (1,5dcl - 2 dcl) každú polhodinu/hodinu. Takýmto spôsobom telo reálne hydratuješ, namiesto toho, aby voda tebou iba "preletela" a ty si si akurát zaťažila obličky. 

 

Vellena

A to najlepšie nakoniec😇. Ženský prírodný nápoj Vellenu sme navrhli tak, aby ti svojím zložením nie len chutila, ale aby si si doplnila potrebné živiny pre nastolenie vnútornej aj hormonálnej rovnováhy. 

Vellenu si raz denne rozmiešaš v 1 dcl vody a pripravíš si chutný nápoj, ktorý ti pomôže zredukovať príznaky PMS a bolestivej, či nepravidelnej menštruácie. 

Bolestivá menštruácia: Nepríjemná pravda o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje našu hormonálnu nerovnováhu

30. 1. 2025

Vedela si, že náš životný štýl (to, čo jeme, koľko sa hýbeme, koľko hodín spíme, koľko oddychujeme, etc.) má priamy dopad na našu hormonálnu (ne)rovnováhu? Bolestivá menštruácia, či intenzívne PMS príznaky sú znakom toho, že naše hormóny nie sú v rovnováhe. Ženské hormóny majú výkyvy na mesačnej báze, ale na...