Bolestivá menštruácia: Nepríjemná pravda o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje našu hormonálnu nerovnováhu

Bolestivá menštruácia: Nepríjemná pravda o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje našu hormonálnu nerovnováhu

Vedela si, že náš životný štýl (to, čo jeme, koľko sa hýbeme, koľko hodín spíme, koľko oddychujeme, etc.) má priamy dopad na našu hormonálnu (ne)rovnováhu? Bolestivá menštruácia, či intenzívne PMS príznaky sú znakom toho, že naše hormóny nie sú v rovnováhe. Ženské hormóny majú výkyvy na mesačnej báze, ale na ich fluktuáciu taktiež vplýva aj náš životný štýl.

V dnešnom svete je vyvíjaný stále väčší tlak na rýchlosť (všetko musí byť "rýchlo hotové"), čo má za dôvažok permanentný stres. Keď sa k tomu ešte pridá strava, chudobná na živiny, málo spánku a pohybu, niet divu, že naše PMS príznaky sú horšie každým mesiacom. 

Dbať na všetky tieto aspekty nášho života ale nestačí iba týždeň pred menštruáciou. Nájdenie hormonálnej a životnej rovnováhy je častokrát celoživotná cesta, ktorá ale prináša svoje ovocie😊.

Bolestivá menštruácia | Amalvena

AKÝM POTRAVINÁM SA VYHNÚŤ PRE ZMIERNENIE PMS PRÍZNAKOV A BOLESTIVEJ MENŠTRUÁCIE?  

Možno to pre teba nebude nič nové, ale ak konzumuješ zvýšené množstvá týchto potravín, je dosť pravdepodobné, že tvoje hormóny sa dostávajú do nerovnováhy, čo sa následne prejaví v slabej/bolestivej menštruácii a intenzívnych PMS príznakoch (kŕče v podbrušku, zmeny nálad, únava a podráždenosť, nafukovanie a plynatosť, hormonálne akné, bolesti svalov, vypadávanie vlasov, poruchy spánku, hnev a depresia):

 

Cukor a lepok

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Cukor a lepok sú, bohužiaľ, zápalové potraviny. Nehovoríme ti, aby si sa im úplne vyhla. Aj my dobre poznáme obdobie pred menštruáciou, kedy je chuť na sladké obzvlášť zvýšená a je to takto v poriadku. Potrebné je ustrážiť si množstvo prijímaného cukru v strave a pri konzumácii lepku siahnuť radšej po "tmavších" obilninách s obsahom obalu zrna (tzv. celozrnné múky, pečivo), pretože tam je lepok kompenzovaný vyšším obsahom vlákniny.

 

Kofeín

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Vieš si predstaviť svoj život bez kofeínu? My sme to nevedeli - ani trochu. Ale dostali sme sa do bodu, kedy inej cesty nebolo a na vlastnej koži vieme potvrdiť, že káva, resp. kofeín má účinky na našu hormonálnu rovnováhu a nie tie pozitívne.

Hormón, zvaný kortizol, je v našom tele produkovaný nadobličkami a je zodpovedný za to, aby sme mali energiu vtedy, keď ju potrebujeme (ráno, keď vstaneme jej máme veľa, počas dňa jeho hladina klesá, aby sme si večer mohli ľahnúť do postele unavené a zaspať). Ak si ráno rada dopraješ šálku, či aj dve kávy, kofeín má vplyv na funkciu nadobličiek a vytvára pre ne väčší stres, čím sa produkuje viac kortizolu (je taktiež zodpovedný za zvládanie stresu). Vyššia produkcia kortizolu ma zasa vplyv na vyššiu hladinu cukru v krvi, ktorá sa následne prejaví únavou, večným pocitom hladu, zvýšenej chuti na sladké, častým močením a problémom schudnúť. Asi si si všimla, že po pití kávy máš zrazu veľa energie (kortizol ide hore), ale po určitej dobe sa únava vráti, cítiš sa hladná, aj keď si jedla, po jedle máš chuť na sladké a neuspokojíš sa s kockou čokolády?(cukor v krvi išiel hore) .

Všetko je to o množstvách, nemusíš hneď s kávou prestať, možno bude stačiť obmedziť sa na jednu šálku denne

 

Alkohol  

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Príjem alkoholu priamo súvisí s tým, aké bolestivé môžu byť symptómy PMS. Vedci dospeli k záveru, že je to preto, pretože alkohol je priamo spojený s hormónmi v tele, ktoré ovládajú našu náladu, naše emócie. Takým hormónom je serotonín. Zvýšená konzumácia alkoholu vedie k zvýšeným a zhoršeným príznakom PMS a ku bolestivej, či nepravidelnej menštruácii. Akokoľvek to bude náročné, pokús sa obmedziť večerný pohár vína na 2-3 krát týždenne.

 

FAST FOOD 

Bolestivá menštruácia | Amalvena

 

Spracované a balené potraviny obsahujú umelé hormóny, sú častokrát preplnené cukrom a soľou. Štúdie ukazujú, že emocionálne a fyzické symptómy PMS sú oveľa horšie u žien, ktoré pravidelne konzumujú spracované potraviny. Takže, aj keď môže varenie domáceho jedla trvať trochu dlhšie, táto námaha stojí za to. Štúdie zistili, že západná diéta, konkrétne diéta so zvýšenou spotrebou spracovaných potravín, má za následok viac prípadov PMS.

Každá z nás má chuť si občas dopriať balík chipsov, či pohár koly. Pokiaľ je to z času na čas, nič hrozné sa nedeje, daj si ale pozor, aby si tieto potraviny nekonzumovala denne, pretože tak ako negatívne vplývajú na tvoju hormonálnu sústavu, tak majú zlý vplyv aj na iné sústavy v tvojom organizme.

 

Aké zmeny životného štýlu môžeš urobiť pre zmiernenie príznakov PMS, bolestivej a nepravidelnej menštruácie a nastoliť opäť hormonálnu rovnováhu?

 

Spánok

Dopraj si denne 8 až 9 hodín spánku a snaž sa zaliezť do postele v rozumnom čase. Áno pri malých deťoch je táto podmienka nereálna na dodržanie, tak aspoň spi, keď spí tvoje bábätko. 

 

Pohyb a cvičenie

Pravidelný pohyb vie signifikantne zredukovať PMS prejavy - či už emocionálne alebo aj tie fyzické. Asi si si všimla, že po športe sa cítiš oveľa šťastnejšia a spokojnejšia🤩. Či to bude beh, joga, pilates alebo zdvíhanie činiek, je úplne jedno. Hlavne, aby ťa to bavilo a robilo ti to radosť.

 

Stres

Nájdenie zdravého spôsobu, ako eliminovať stres, je kľúčové pre udržanie ženského tela/zdravia v rovnováhe. Stres môže spôsobiť chaos v našich hormónoch a ešte viac zhoršiť príznaky PMS. Cvičenie jogy, meditácie či nachádzanie vnútornej rovnováhy a času pre seba by malo byť neoddeliteľnou súčasťou rovnováhy tvojho cyklu. 

 

Hydratácia

Môže sa zdať, že niečo také ako pitie vody je úplne jednoduchá úloha. Pri pití vody by si si ale mala dávať pozor na to, aby si nevypila naraz liter vody a potom ďalšie hodiny nepila. Odporúča sa piť vodu v menších množstvách (1,5dcl - 2 dcl) každú polhodinu/hodinu. Takýmto spôsobom telo reálne hydratuješ, namiesto toho, aby voda tebou iba "preletela" a ty si si akurát zaťažila obličky. 

 

Vellena

A to najlepšie nakoniec😇. Ženský prírodný nápoj Vellenu sme navrhli tak, aby ti svojím zložením nie len chutila, ale aby si si doplnila potrebné živiny pre nastolenie vnútornej aj hormonálnej rovnováhy. 

Vellenu si raz denne rozmiešaš v 1 dcl vody a pripravíš si chutný nápoj, ktorý ti pomôže zredukovať príznaky PMS a bolestivej, či nepravidelnej menštruácie. 

Späť na blog